Ważne:
Strona Główna / Kultura / Kultura - Aktualności / MODOWE IMPRESJE SENTYMENTALNE JERZEGO ANTKOWIAKA – finisaż wystawy

MODOWE IMPRESJE SENTYMENTALNE JERZEGO ANTKOWIAKA – finisaż wystawy

Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich zaprasza na finisaż wystawy MODOWE IMPRESJE SENTYMENTALNE JERZEGO ANTKOWIAKA, który odbędzie się w najbliższą sobotę, 14 stycznia 2023 r. o godz. 15.00.

ZBIGNIEW JERZY ANTKOWIAK – kreator, stylista, twórca, najbardziej rozpoznawalny projektant w czasach PRL-u, ikona i legenda Mody Polskiej.

Urodzony w 1935 roku, pochodzący z Wolsztyna polski projektant mody. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Wolsztynie, a następnie Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych
we Wrocławiu.

Od 1961 roku projektant czołowej modowej marki – Mody Polskiej. Bliski współpracownik i asystent legendarnej Jadwigi Grabowskiej – projektantki mody i pierwszej dyrektor artystycznej Mody Polskiej. W 1968 roku stworzył nowy zespół projektantów, a w latach 1979-1985 pełnił funkcję dyrektora ds. wzornictwa w Modzie Polskiej. W latach 1979 – 1997 był Kierownikiem Artystycznym Mody Polskiej. Przez wiele lat zajmował się edukacją, wykładowca m.in. w Zespole Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu, Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru i Szkoły Konstrukcji Ubioru w Krakowie.

Laureat licznych prestiżowych nagród i wyróżnień w kraju i za granicą. W 2019 roku wyróżniony przez łódzką Akademię Sztuk Pięknych, która nadała mu tytuł doktora honoris causa.

Na kameralnej wystawie w Podkowie Leśnej zaprezentowane zostały prace malarskie i rysunki tworzone obecnie przez artystę oraz archiwalia – pamiątki, nagrody i unikatowe stroje z kolekcji prywatnej Jerzego Antkowiaka, dokumentujące osiągnięcia najwybitniejszego projektanta Mody Polskiej.

Finisaż odbędzie się w Pałacyku Kasyno przy ul. Lilpopa 18. Wstęp wolny.

Organizatorzy składają specjalne podziękowania za pomoc przy organizacji wydarzenia Tomaszowi Ossolińskiemu – Atelier, Ewie Rzechorzek, Tadeuszowi Rolke, Adamowi Wyszyńskiemu i Katarzynie Bułtowicz – Gazeta Wyborcza (Agencja Gazeta.pl), Alicji Matrackiej-Kościelny – Dyrektor Muzeum im. A. i J. Iwaszkiewiczów – Stawisko

Organizator: Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej

Partnerzy: Miasto Wolsztyn, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu – Zespół Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu,

Pracownia Born To Create Jaga Hupało, Firma Advertis.

Sprawdź również

Legorobotyka w CKiIO

W czwartek, 5 stycznia rozpoczynają się zajęcia z LEGOROBOTYKI dla dzieci w wieku 6-9 lat. …

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content