Ważne:
Strona Główna / Przewodnik Miejski / Ciekawe miejsca / Kościół pod wezwaniem św. Krzysztofa

Kościół pod wezwaniem św. Krzysztofa

Św. Krzysztof – patronem podróżnych, automobilitów i lotników.

Kościół Zaprojektowany został przez Brunona Zborowskiego. Wybudowany w 1933 roku dzięki funduszom między innym Automobilklubu Rzeczypospolitej Polskiej, został później rozbudowany.

Kościół jest przykładem interesujacego z architektonicznego punktu widzenia rozwiązania przestrzennego polegającego na otwarciu niewielkiego wnętrza kościoła na obrośnięte pnączami pergole, tworzące „zieloną nawę”. Jest to wyraz koncepcji kościoła – ogrodu w mieście – ogrodzie.

Fresk na ołtarzu przedstawiający patrona – św. Krzysztofa, namalowany został przez Jana Henryka Rosena, twórcę między innymi fresków w katedrze ormiańskiej we Lwowie. Zaprojektował on także cztery witraże z wizerunkami świętych.

Czarny marmur ołtarza i granit, z którego zbudowano schody zewnętrzne pochodzą z rozebranego w latach dwudziestych soboru na Placu Saskim w Warszawie.

Od strony północnej kościoła znajduje się kopułowa kaplica z obrazem Matki Boskiej Dobrej Rady. We wnętrzu kościoła, na lewo od wejścia, umieszczona jest pierwsza w Polsce tablica upamiętniająca powstanie węgierskie 1956 roku.

W ogrodzie kościoła znajduje się Pomnik Katyński, zwany Kalwarią Polską, którego autorem jest Jerzy Kalina.

Na murze kaplicy, od strony zewnętrznej znajduje się tablica poświęcona pamięci pracowników EKD, którzy zginęli podczas II wojny światowej.

Zapraszamy na nową stronę internetową 
Parafii św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej,
ul. Jana Pawła II 7
05-807 Podkowa Leśna

 

http://www.parafiapodkowa.pl/

Sprawdź również

Akcja Pruszkowska

W październiku 1944 r., po kapitulacji Powstania Warszawskiego, w obliczu zagłady wszystkich dóbr i placówek …

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content