Ważne:
Strona Główna / Sport i Turystyka / Sport i Turystyka - Aktualności / Europejski Tydzień Mobilności 2022- podsumowanie

Europejski Tydzień Mobilności 2022- podsumowanie

Europejski Tydzień Mobilności (dawniej Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu) to międzynarodowa inicjatywa Komisji Europejskiej, do której przyłączają się miasta z całej Europy. Przez jeden tydzień września odbywają się wydarzenia mające na celu rozpowszechnienia wiedzy na temat zrównoważonego transportu, zachęcania mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych przyzwyczajeń i wybierania ekologicznych sposobów przemieszczania się, takich jak: komunikacja miejska, rower, chodzenie i współdzielenie podróży samochodem. Zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Mobilności jest Dzień Bez Samochodu, który przypada na 22 września.

W tym roku tematem przewodnim kampanii było hasło  „Lepsze połączenia” – przesiadaj się i jedź!, co oznacza lepiej skomunikowanych mieszkańców i lepiej skomunikowane miejsca.

W tegorocznych obchodach ETM swój udział zgłosiło 2 953 miast z 48 krajów angażując się w 798 wydarzeń.

Miasto Podkowa Leśna również włączyło się w obchody Europejskiego Tygodnia Mobilności organizując szereg wydarzeń, które codziennie, od 16 września przybliżały podkowianom ideę zrównoważonej mobilności.

16 września 2022 r. (piątek): „Historia Podkowy Leśnej” – spacer ulicami Miasta

Europejski Tydzień Mobilności został zainaugurowany spacerem ulicami miasta zorganizowanym przez Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich. Po podkowiańskich zabytkach oprowadzała Agnieszka Wojcierowska, która przedstawiała historię miasta przez pryzmat najważniejszych miejskich budowli, takich jak Willa Aida, Kościół Św. Krzysztofa czy Pałacyk Kasyno – dawny Klub Sportowy. Spacer rozpoczął się o godzinie 17.00 i potrwał około 1,5 godziny.

17 września 2022 r. (sobota): „Rowerem przez Podkowę – uchwyć siebie w obiektywie – KONKURS FOTOGRAFICZNY” całodzienna akcja na facebookowym profilu Urzędu Miasta Podkowa Leśna

Celem konkursu było zachęcenie mieszkańców Podkowy Leśnej do prezentowania swoich zdjęć na rowerze i tym samym zwrócenie ich uwagi na wybieranie jednośladu jako środka transportu. Zabawa trwała cały dzień, ale jeszcze w niedzielę każdy zainteresowany mógł prezentować swoje zdjęcia. Wygraną w konkursie były miejskie gadżety.

18 września 2022 r. (niedziela): „Nocny przejazd przez Miasto”

W niedzielny wieczór mieszkańcy Podkowy Leśnej oraz okolic mieli możliwość wzięcia udziału w wycieczce rowerowej po Podkowie Leśnej. Start został przewidziany na godzinę 18.15 pod Szkołą Podstawową im. Bohaterów Warszawy przy ul. Jana Pawła II 20. W przejeździe wzięło udział około 20 osób, w tym również dzieci w fotelikach rowerowych, na rolkach i hulajnogach. Urząd Miasta Podkowa Leśna rozdawał w ramach promocji miejskie gadżety (opaski odblaskowe oraz wiewiórki odblaskowe przyczepiane do ubrania lub plecaka) oraz lampki do rowerów, by być lepiej widocznym na drodze.

19-20 września 2022 r. (poniedziałek – wtorek): „Poranna kawa lub herbata na stacji WKD Podkowa Leśna Główna”

W poniedziałek oraz wtorek od godziny 7.00 rano do godziny 8:35 pracownicy Urzędu Miasta Podkowa Leśna rozdawali bezpłatną kawę i herbatę podróżnym korzystającym z Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Było to podziękowanie wszystkim tym, którzy wybierają kolejkę jako środek transportu publicznego, by dojechać do pracy. Oprócz kawy i herbaty pasażerowie otrzymywali również miejskie gadżety oraz te przekazane przez Warszawską Kolej Dojazdową sp. z o.o. i Ministerstwo Infrastruktury.

21-22.09.2022 r. (środa-czwartek):  „Przedszkolaki malują obraz uliczny „Lepsze połączenia w moim mieście”

W ciągu dwóch dni przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola im. Krasnala Hałabały w Podkowie Leśnej w godzinach 10:00-14:00 wychodziły na zamkniętą oraz nowo wybudowaną ulicę Miejską by uwieczniać kredą swoje rysunki na asfalcie. Podczas tego wydarzenia dzieci rysowały hulajnogi, rowery, pociągi, tramwaje oraz wszystko to, co według nich odzwierciedlało temat „Lepszych połączeń w moim mieście”. W podziękowaniu za włączenie się w tę akcję dzieci dostały miejskie gadżety w postaci odblasków.

21.09.2022 r. (środa): „Miasteczko ruchu drogowego”

Na boisku szkolnym Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Warszawy w Podkowie Leśnej zostało zainstalowane miasteczko ruchu drogowego, w którym uczniowie poznawali zasady ruchu drogowego oraz mieli okazję zdawać egzamin na kartę rowerową. Miasteczko było dostępne dla uczniów w godzinach 9:00-11:00, natomiast dorośli mogli z niego korzystać w godzinach 11:00-15:00. Podczas wydarzenia obecny był funkcjonariusz policji pełniący rolę egzaminatora.

22.09.2022 r. (czwartek): „Dzień Bez Samochodu”

Tego dnia uczniowie ze Szkoły św. Teresy mogli wziąć udział w wycieczce rowerowej ulicami Podkowy Leśnej. O bezpieczeństwo dzieci zadbał z ramienia Urzędu Miasta Podkowa Leśna pan Kamil Majewski oraz Marek Wajdenfeld, którzy dodatkowo nawigowali przejazd uczestników.

Również tego dnia przejazdy Warszawską Koleją Dojazdową były całkowicie bezpłatne.

Sprawdź również

Turniej Brydża Sportowego

27 września 2022 roku odbył się II Amatorski Turniej Brydża Sportowego Parami o Puchar Miasta …

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content