Ważne:

Ciekawe miejsca

Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku

Stawisko: w latach 1928-1980 dom Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów; dziś – zgodnie z testamentem Pisarza – Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów. Miejsce o szczególnej atmosferze, nasycone sztuką, zwłaszcza literaturą i muzyką. Przez ponad 50 lat było nie tylko domem Iwaszkiewiczów, ale także tętniącym życiem ośrodkiem kulturalnym. Wnętrze Stawiska zachowało swój pierwotny charakter zamożnego …

Czytaj więcej »

Dwór w Żółwinie

(sąsiaduje z Podkową, leży w granicach gminy Brwinów).   W 1940 roku kupił go Henryk Witaczek, twórca i propagator jedwabnictwa naturalnego w Polsce, założyciel (1924) Centralnej Jedwabniczej Stacji Doświadczalnej w Milanówku.

Czytaj więcej »

Borowin

(ul. Borowin 5).   Podmiejski dom letniskowy zbudowany w latach 1927-28. W latach okupacji właściciele, rodzina Niemyskich, otoczyli opieką wielu ukrywających się Żydów.

Czytaj więcej »

Zarybie

(ul. Młochowska 1).   Dwór Haliny i Janusza Regulskich (dyrektora spółki „Siła i Światło”), rozbudowany na początku lat 30. według projektu Juliusza Dzirżanowskiego, który nadał budynkowi formę barokowo – klasyczną. Jeden z ośrodków konspiracji w czasie okupacji; po Powstaniu Warszawskim miejsce schronienia dziesiątków uciekinierów z Warszawy. Resztki parku krajobrazowego. Obecnie …

Czytaj więcej »

Domek numer zero

(przy ul. Jana Pawła II u wylotu Alei Lipowej).   Ostatni drewniany budynek letniska Stanisławów, które powstało w latach siedemdziesiątych. XIX wieku wzdłuż dzisiejszej ulicy Lipowej.

Czytaj więcej »

Aida, drewniana willa

(przy ul Iwaszkiewicza).   Zbudowana około 1900 roku przez Lilpopów. Tu w latach dwudziestych spędzali letnie miesiące Anna z Lilpopów i Jarosław Iwaszkiewiczowie, odwiedzani przez przyjaciół, między Innymi z kręgu „Skamandra”.

Czytaj więcej »

Budynek klubu sportowego

Park miejski, budynek także zwany Pałacykiem – Kasyno.  Zaprojektowany został on przez Juliusza Dzierżanowskiego. Wzorował się on na architekturze uzdrowisk zachodnioeuropejskich, zwłaszcza Vichy. Zbudowany w 1928 r.  

Czytaj więcej »
 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content