Ważne:
Strona Główna / Kultura / Kultura - Aktualności / Modowe impresje sentymentalne Jerzy Antkowiak

Modowe impresje sentymentalne Jerzy Antkowiak

Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej zaprasza na wernisaż wystawy MODOWE IMPRESJE SENTYMENTALNE JERZY ANTKOWIAK, który odbędzie się 3 grudnia 2022 (sobota) o godz. 17.00 w Pałacyku Kasyno przy ul. Lilpopa 18. Wstęp wolny!

Ekspozycja będzie czynna do 9 stycznia 2023 r.

Na kameralnej wystawie zostaną zaprezentowane prace malarskie i rysunki tworzone obecnie przez artystę oraz archiwalia – pamiątki, nagrody i unikatowe stroje z kolekcji prywatnej Jerzego Antkowiaka, dokumentujące osiągnięcia najwybitniejszego projektanta Mody Polskiej.

ZBIGNIEW JERZY ANTKOWIAK – kreator, stylista, twórca. Najbardziej rozpoznawalny projektant w czasach PRL-u. Ikona i legenda Mody Polskiej. Urodzony w 1935 roku, pochodzący z Wolsztyna polski projektant mody. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Wolsztynie, a następnie Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu.

Od 1961 roku projektant czołowej modowej marki – Mody Polskiej. Bliski współpracownik i asystent legendarnej Jadwigi Grabowskiej – projektantki mody i pierwszej dyrektor artystycznej Mody Polskiej. W 1968 roku stworzył nowy zespół projektantów a w latach 1979-1985 pełnił funkcję dyrektora ds. wzornictwa w Modzie Polskiej. W latach 1979 – 1997 Kierownik Artystyczny Mody Polskiej. Przez wiele lat zajmował się edukacją, wykładowca m.in. w Zespole Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu, Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru i Szkoły Konstrukcji Ubioru w Krakowie.

Laureat licznych prestiżowych nagród i wyróżnień w kraju i za granicą. W 2019 roku wyróżniony przez łódzką Akademię Sztuk Pięknych, która nadała mu tytuł honoris causa.

Więcej informacji o Jerzym Antkowiaku:  https://culture.pl/pl/tworca/jerzy-antkowiak

Organizator wystawy: Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej

Partnerzy: Miasto Wolsztyn, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu – Zespół Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu, Pracownia Born To Create Jaga Hupało, Firma Advertis.

Organizatorzy składają specjalne podziękowania za pomoc przy organizacji wydarzenia Tomaszowi Ossolińskiemu – Atelier, Ewie Rzechorzek, Tadeuszowi Rolke, Adamowi Wyszyńskiemu i Katarzynie Bułtowicz – Gazeta Wyborcza (Agencja Gazeta.pl), Alicji Matrackiej-Kościelny – Dyrektor Muzeum im. A. i J. Iwaszkiewiczów – Stawisko.

Źródło zdjęcia: wyborcza.pl

Sprawdź również

Śpiew to zdrowie – warsztaty śpiewu naturalnego

We wtorek 10 stycznia Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich zaprasza na pierwsze w 2023 roku …

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content