Ważne:
Strona Główna / Aktualności / 12 mln złotych dla par starających się o dziecko metodą in vitro z budżetu Mazowsza.

12 mln złotych dla par starających się o dziecko metodą in vitro z budżetu Mazowsza.

Zarząd województwa mazowieckiego wybrał 11 klinik, które do 2025 roku będą prowadzić program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Na ten cel zostało przeznaczonych w budżecie Mazowsza blisko 12 mln złotych. To dobra wiadomość dla par starających się o dziecko. To także szansa na ponad 2 tys. procedur in vitro dla par z całego województwa mazowieckiego, w tym również dla par z Podkowy Leśnej.

 Program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa mazowieckiego (w tym m.in. dla par z Podkowy Leśnej) funkcjonuje od 2019 roku i dzięki niemu na świat przyszło 422 dzieci. Samorząd województwa mazowieckiego wydał do tej pory ponad 9,5 mln złotych, aby pary borykające się z niepłodnością, mogły doczekać się upragnionego potomka.

„Do 2025 r. zarezerwowaliśmy na ten cel ponad 11,9 mln zł. Szacujemy, że pozwoli to na przeprowadzenie ponad 2 tys. procedur zapłodnienia pozaustrojowego. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dla wielu par procedura in vitro to jedyna szansa na posiadanie potomstwa. Równocześnie jest ona bardzo kosztowna i stać na nią niewielu Mazowszan. Dzięki naszemu programowi otwiera się przed nimi także ta szansa” – mówi marszałek Adam Struzik.

Według Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii problem niepłodności dotyczy 10% -15% par. Szacuje się, że w Polsce około 1,3-1,5 mln par wymaga pomocy lekarskiej, ponieważ brakuje badań epidemiologicznych dotyczących występowania niepłodności. Jedynie połowa z tej liczby par decyduje się na rozpoczęcie leczenia. A jedynie około 2% par wymaga procedury zapłodnienia pozaustrojowego, co daje około 23-25 tys. par rocznie.

„Problem niepłodności dotyka coraz większej liczby par w Polsce. Wielu z nich można pomóc. Czasami potrzebna jest tak skomplikowana i kosztowna procedura, jak in vitro. Samorząd województwa dostrzega ten problem, dlatego trzy lata temu zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie programu. Do tej pory, zgłosiło się do niego ponad 3 tys. par, z których zakwalifikowano ponad 2,2 tys. Przeprowadzono blisko 1,9 tys. procedur zapłodnienia pozaustrojowego. Stwierdzono 953 ciąże, urodziło się już 422 maluszków. To pokazuje, jak bardzo tego typu inicjatywy są dziś potrzebne. Nie da się też przecenić roli społecznej, jaką odgrywają” – mówi Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

Program in vitro to także szansa dla pacjentek onkologicznych, które będą miały możliwość zamrożenia komórek jajowych przed poddaniem się leczeniu onkologicznemu. Po jego zakończeniu pacjentki będą miały szanse na powrót do programu i staranie się o dziecko.

W październiku urząd marszałkowski rozstrzygnął konkurs na realizatora programu w latach 2022 – 2025. Borykające się z niepłodnością pary z Mazowsza będą mogły zgłaszać się do 11 klinik, które zostały wyłonione w konkursie. Są to:

 • Fertina Sp. z o.o. z Warszawy;
 • Provita Sp. z o.o. z Warszawy;
 • Centrum Zdrowia Warszawa Sp. z o.o. (Gameta Warszawa);
 • Centrum Bocian Sp. z o.o. sp. komandytowa z Warszawy;
 • Gravida Sp. z o.o. z Płocka;
 • Salve Medica Warszawa Sp. z o.o. Sp. komandytowa;
 • Invicta Sp. z o.o.  z Warszawy;
 • FertiMedica Centrum Płodności Sp. z o.o. Sp. komandytowa z Warszawy;
 • Przychodnia Lekarska „NOVUM” Katarzyna Kozioł, Piotr Lewandowski spółka jawna z Warszawy;
 • Medi Partner Sp. z o.o. z Warszawy;
 • Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Sp. z o.o.

 

Jak zaznacza Klaudiusz Ciepliński, prezes Gravida Sp. z o.o. z Płocka: „Zainteresowanie programem jest bardzo duże. Pacjentki zgłaszają się do nas cały czas. Są to pary z całego Mazowsza. W związku z tym, że w programie prowadzonym przez samorząd Mazowsza nie ma górnego limitu wieku, zgłaszają się do nas także pacjentki po 40. roku życia. Tutaj statystki są mniej korzystne, ale także w tej grupie mamy sukcesy. Nasze pacjentki są zadowolone, cieszę się, że będziemy ten program kontynuować także w kolejnych latach”.

Średnia skuteczność zabiegów in-vitro w Polsce wynosi ok. 35 proc. Wskaźnik dla programu wynosi 50 proc. w tym: Medi Partner Sp. z o.o. – 48 %., Centrum Zdrowia Warszawa Sp. z o.o. – 56 %, Gravida Sp. z o.o. – 48 % (procent liczony na podstawie analizy liczby przeprowadzonych procedur i liczby potwierdzonych ciąż).

Więcej na temat programu i warunków uczestnictwa.

Źródło: mazovia.pl

Sprawdź również

Jarmark Bożonarodzeniowy w Podkowie Leśnej

Zimowa herbata, pyszne jedzenie, bożonarodzeniowe ozdoby i świąteczna atmosfera – to wszystko, a nawet więcej …

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content