W sobotę, 28 marca b r. z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Miasta – Ogrodu Podkowy Leśnej odbyło się spotkanie mieszkańców z ornitologiem Gerardem Sawickim, prezesem Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Mimo dość wczesnej pory zebrała się grupa blisko dwudziestu osób wyposażonych w lornetki i aparaty fotograficzne, która udała się do pobliskiego „Parowu Sójek” – rezerwatu, w którym zachowały się cenne przyrodniczo fragmenty łęgu jesionowo – wiązowego oraz stare dęby, graby i lipy. Obszar ten, mimo że położony na terenach miejskich, stanowi ostoję wielu gatunków ptaków, które zakładają tu gniazda i znajdują dogodne warunki do życia.
Choć to dopiero początek wiosny, uczestnicy wycieczki zobaczyli i usłyszeli głosy kilkunastu gatunków ptaków. Była to doskonała okazja do tego, by porównać wokalny repertuar przedstawicieli rodziny drozdowatych – kosa i śpiewaka. Bardzo spodobały się, szczególnie najmłodszym wycieczkowiczom, akrobatyczne popisy i wesołe pogwizdywania kowalików. Najwięcej emocji dostarczyło jednak obserwowanie pary dzięciołów czarnych. Innych atrakcji w czasie sobotniej wyprawy dostarczyły szpaki, które zaprezentowały dźwiękonaśladowcze zdolności, rozśpiewane bogatki i modraszki, tokujące grzywacze, wspinające się zręcznie po pniach pełzacze oraz żerujące i bębniące na uschniętych konarach dzięcioły duże. Ponadto zaobserwowano dzięcioła średniego, kilka razy dał osobie znać głosem dzięcioł zielony, a cały czas wycieczkowiczom towarzyszyły wszędobylskie sójki, od których wzięła się nazwa śródmiejskiego rezerwatu.
Każdy napotkany gatunek został w ciekawy sposób omówiony przez doświadczonego znawcę skrzydlatych mieszkańców lasu.
Spacer po rezerwacie dał okazję do wykonania wielu ciekawych zdjęć i stał się zachętą do baczniejszego przyglądania się przyrodzie w naszym najbliższym otoczeniu.
Gerard Sawicki
oraz organizator TPMOPL –
Zbigniew Musiałek