29 kwietnia (piątek), godz. 19.00, sala widowiskowa ul. Świerkowa 1 / Wstęp wolny
Spektakl „Święto Wiosny // Święta Wojna” Młodzieżówki Stowarzyszenia Praktyków Kultury został przygotowany w 2014 roku przez młodych uchodźców i uchodźczynie z Gruzji, Kirgistanu, Czeczenii i Ukrainy, mieszkających w Warszawie i okolicach.
W Podkowie zostanie wystawiony w ramach festiwalu „Podkowa bez granic” realizowanego przez Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej i nieformalną grupę mieszkańców i mieszkanek Podkowy Leśnej.
Spektakl dofinansowany w ramach projektu „Uchodźcy. Zapraszamy!” realizowanego przez Fundację na rzecz Różnorodności Społecznej w partnerstwie z Towarzystwem Edukacji Antydyskryminacyjnej i Fundacją Przestrzeń Wspólna w ramach programu „Obywatele dla Demokracji”, finansowanego z Funduszy EOG.
Wystepują: Lika Kuchashvili, z Gruzji, Kuban Turabajew, Kurman Turanbajew, Asan Turanbajew i Arafat Jusupov z Kirgistanu, Maria Reka z Ukrainy oraz Madina Demilova, Iman Demilova, Zalina Demilova, Khava Soldaeva, Kheda Soldaeva, Anzor Soldeav i Adam Soldaev i Ilman Islambekov z Czeczenii.
Dramaturgia: Nela Brzezińska i Daniel Brzeziński
Muzyka na żywo: zespół Dokh
Dźwięk: Natalia Judzińska
Wizualizacje: Khava Soldaeva, David Sypniewski
Współpraca organizacyjna: Martyna Banat
Gdzie naprawdę leżą granice?
Czy są kategorią geograficzną, czy bardziej psychologiczną lub socjologiczną?
Na czym polega istota przekraczania granic? Jak przekroczyć granice istniejące tylko w naszych głowach?
Najnowsza praca grupy młodzieżowej Praktyków Kultury dotyka tych granic, które nie chcą dać się przekroczyć – takich, które sami hodujemy i podpieramy. Narodowość. Kultura. Przynależność. Gatunek. Zanurzeni w tych kategoriach, możemy się tylko domyślać co znaczą dla osób, które z lawirowania między kulturami, z uczenia się języków, z podpatrywania obcych obyczajów uczyniły swoją codzienność. Pojęcia stają się nieostre gdy zaczynają wirować wokół nas razem z wiecznie tymczasowym miejscem pobytu, wiecznie niewydanymi decyzjami urzędów i wiecznie odkładanymi planami na przyszłość. O tym tańczymy. Pomaga nam muzyka Święta Wiosny Strawińskiego, która już raz zmiotła granice – w sztuce tańca początku XX wieku.
Spektakl odbędzie się w ramach projektu „Uchodźcy. Zapraszamy” realizowanego przez Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG, a w Podkowie zostanie wystawiony w ramach festiwalu działań międzykulturowych „Podkowa bez granic”.
Spektakl jest częścią projektu Akademia Praktykowania Kultury dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współfinansowanego przez m.st. Warszawa. Materiał dramatyczny powstawał częściowo w ramach projektu „PODAJ DALEJ 2014” realizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem Sztuka Nowa.
Stowarzyszenie Praktyków Kultury (SPK) tworzą animatorzy i artyści działający na polu kultury żywej – takiej, z której mogą czerpać wszyscy i która może być udziałem każdego. Łączy nas przekonanie, że sztuka nie ma racji bytu jeśli jest oderwana od życia, a kultura ma sens jedynie gdy jest praktykowana, a nie jedynie badana i opisywana. Praktykować kulturę – to dla nas znaczy jednocześnie czerpać z jej zasobów, jak i wzbogacać ją własnym działaniem i własną wrażliwością.
Działania, w jakie jesteśmy zaangażowani, mieszczą się w definicji animacji kultury – czyli aktywności na polu kultury w konkretnym środowisku, z konkretnymi ludźmi. Są to projekty skierowane m.in. do młodzieży zagrożonej patologiami, uchodźców, mieszkańców obszarów zaniedbanych i wykorzenionych, ale także projekty o tematyce nam bliskiej – jak taniec, teatr czy muzyka – mające przełamywać istniejące stereotypy i pokazywać nowe możliwości w obrębie tych dziedzin sztuki.
www.praktycy.org