Ważne:
Strona Główna / Kultura / Kultura - Aktualności / „Stanisław Dygat. Urodziny” – multimedialna wystawa poświęcona twórcy „Pożegnań”

„Stanisław Dygat. Urodziny” – multimedialna wystawa poświęcona twórcy „Pożegnań”

Zapraszamy na niezwykłą multimedialną wystawę „Stanisław Dygat. Urodziny”. Można ją oglądać do końca maja w pawilonie na tarasie Pałacyku Kasyno. Wstęp wolny.

Została zorganizowana przez Teatr Wielki – Operę Narodową i Instytut Książki z okazji przypadającej w 2014 roku setnej rocznicy urodzin twórcy „Jeziora Bodeńskiego i „Disneylandu”. Następnie prezentowana była w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie, a dzięki uprzejmości wszystkich wspomnianych instytucji obecnie mogą się nią cieszyć podkowianie, w których sercach pisarz ma szczególne miejsce. Jedna z jego najbardziej znanych książek „Pożegnania” (zekranizowana w 1958 roku przez Wojciecha Jerzego Hasa) dzieje się właśnie w Podkowie Leśnej.
Wernisaż odbył się 7 maja, a zaszczycili go swoją obecnością ludzie, bez których wystawa nigdy by nie powstała, czyli córka pisarza Magda Dygat oraz Andrzej Dudziński. To właśnie przedmioty z ich prywatnego archiwum składają się na tę niezwykłą ekspozycję.

Człowiek rości sobie pretensje, aby zdarzenia sprzyjały jego intencjom. Lekceważy prawdę,którą propaguje rzeczywistość. Jest głuchy na jej oczywiste argumenty, jeżeli nie głosi ona tego,co odpowiada jego interesom i nie pochlebia jego satysfakcji. Zadaje sobie wiele trudu i wysiłku,ażeby nadawać faktom fałszywe pozory. Pomaga mu w tym gorliwie krótka pamięć,jego najwierniejszy przyjaciel.

S.Dygat –„ Disneyland”

Stanisław Dygat – polski autor powieści i opowiadań, felietonista, dramaturg oraz scenarzysta filmowy. Zadebiutował w 1946 roku powieścią „Jezioro Bodeńskie”, w której można odnaleźć autobiograficzne inspiracje. Powieść ta została w 1986 roku przeniesiona na ekran przez Janusza Zaorskiego. Sfilmowano również kolejną powieść Dygata, której tematem są przemiany ustrojowe w powojennej Polsce – wydane w 1948 roku „Pożegnania” . W roku 1967 Janusz Morgenstern nakręcił film pod tytułem „Jowita”, będący ekranizacją powieści Dygata „Disneyland”. Stanisław Dygat w swej twórczości polemizował z polską tradycją romantyczną. Jest w polskiej prozie powojennej jednym z przedstawicieli nurtu prześmiewczo – rozrachunkowego.

Opis wystawy (z materiałów promocyjnych Teatru Wielkiego – Opery Narodowej):

Na potrzeby ekspozycji wybudowany został specjalny pawilon, składający się z czterech ścian, podzielonych tematycznie na części: Rodzina, High Life, Wieczór autorski, Oto Polska właśnie… i Świat Filmu. Każda z nich ukazuje postać pisarza z innej perspektywy. W części poświęconej rodzinie, poznajemy Dygata jako ojca, syna, brata, męża. Zawiera ona fotografie najbliższych bohatera wystawy, m.in. jego ojca Antoniego, siostry Danuty, córki Magdy, żony Władysławy i zięcia Andrzeja. Większość fotografii, jak choćby zdjęcie jubilata w mundurku szkolnym pochodzi z prywatnego zbioru Magdy Dygat, której fragmenty książki „Rozstania”, umieszczone w tej części ekspozycji przybliżają sylwetkę pisarza.

High Life ukazuje Dygata jako przyjaciela, bywalca baru w Hotelu Europejskim, „sparing-partnera”, jak sam to ujmował, w intelektualnych dysputach, partnera do tenisa dla Witolda Gombrowicza, podróżnika. W jednej z gablot znajdują się oryginalne okulary, przywiezione z wycieczki do Disneylandu w latach 70-tych. Na fotografiach, można zobaczyć pisarza z Witoldem Lutosławskim, Janem Brzechwą, Gustawem Holoubkiem czy Agnieszką Osiecką.

Kolejna ściana pawilonu to Wieczór autorski, poświęcony twórczości Dygata. Umożliwi zwiedzającym lekturę fragmentów „Rozmyślań przy goleniu”, wypowiedzi Kazimierza Brandysa na temat bohatera wystawy, wydania „Kuriera Polskiego” z lat 60-tych, które ogłasza Disneyland książką roku.

Oto Polska właśnie… prezentuje, m.in. specjalnie zamówiony na potrzeby ekspozycji komiks Janka Kozy, do powstania którego inspiracją były „Rozmyślania przy goleniu” oraz książeczkę wojskową szeregowego Dygata. Ostatnia część Świat Filmu to m.in. zdjęcie z planu filmowego, list od Andrzeja Wajdy, lista aktorek, w których kochał się młody Stanisław …

Ponadto wystawę uświetniają (…) nagrane na nośnikach MP3 wypowiedzi na temat pisarza, takich mistrzów jak, Adam Hanuszkiewicz, czy Tadeusz Konwicki. Wszystkie zebrane materiały przybliżają sylwetkę autora Jowity. Ukazują jego wszechstronność, miłość do ludzi i życia, ponadprzeciętną inteligencję, intuicję i ogromny talent.

Wystawę w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej można było podziwiać w okresie 11 grudnia 2014 – 18 stycznia 2015

http://teatrwielki.pl/dzialalnosc/galeria-opera/wystawy-201516/stanislaw-dygat-urodziny/

Wystawa w Centrum Sztuki Mościce była prezentowana w okresie 20 listopada – 31 grudnia 2015

http://www.mck.tarnow.pl/aktualnosci,894,artfest-stanislaw-dygat-urodziny—wystawa.html

W Podkowie Leśnej wystawę prezentujemy dzięki uprzejmości Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz Centrum Sztuki Mościce.

Prezentowane na wystawie materiały pochodzą z prywatnej kolekcji Magdy i Andrzeja Dudzińskich

Autorem towarzyszącego wystawie plakatu jest Andrzej Dudziński

Źródło: http://www.ckiopodkowa.pl/

Sprawdź również

Śpiew to zdrowie – warsztaty śpiewu naturalnego

We wtorek 10 stycznia Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich zaprasza na pierwsze w 2023 roku …

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content