Ważne:
Strona Główna / Kultura / Kultura - Aktualności / Rozkwitały pąki białych róż…

Rozkwitały pąki białych róż…

images/stories/rysunki/aktualnosci/2011_11_06_Folharmonia_Dziecieca.jpg
Kolejny raz Pałacyk-Kasyno podkreślił rocznicę wyzwolenia Polski 11 listopada. Najpierw Filharmonia Dziecięca wystąpiła z koncertem pieśni i piosenek związanych z odzyskaniem niepodległości i tej sprzed zaborów, i okupacji niemieckiej, a potem sowieckiej. Przepięknie śpiewały dziewczyny z Pałacu Młodzieży w Warszawie pod kierunkiem pani Barbary Wasilewskiej.
Zapraszamy do galerii fotograficznych Filharmonii Dziecięcej i Koncertu utworów Ignacego Paderewskiego.
Dziewczynom wtórowała śpiewem cała sala, bo któż nie zna „Pierwszej Brygady”, „Rozmaryna”, czy „Pałacyku Michla”. Dzieci zasłuchane brały udział w bardzo trudnych konkursach. A cały koncert prowadziła po bardzo długiej przerwie pani Yaśmina, która na samym początku opowiadała dzieciom w oparciu o mapę o rozbiorach Polski, a potem o walkach okupacyjnych i powstaniu warszawskim. Stąd między innymi w programie znalazł się „Pałacyk Michla” i kilka innych piosenek powstańczych. Wszystko było bardzo wzruszające, bo większość wykonawczyń była równolatkami dziewczyn z powstania warszawskiego. Koncertu dopełniła pani pianistka Joanna Gonera, która akompaniowała z wielką maestrią i dziewczynom, i śpiewającej sali.

Drugi koncert z okazji Święta Niepodległości miał miejsce również w Pałacyku-Kasynie w niedzielę 13 listopada. Koncert poświęcony był muzyce  Ignacego Jana Paderewskiego, wykonawcami zaś byli znakomici artyści: nasza krajanka pani socjolog z Podkowy Leśnej Maria Sarna oraz wybitny pianista Karol Radziwonowicz. Sopran pani Marii brzmiał pięknie, a pieśni Paderewskiego, bardzo trudne, przygotowane mistrzowsko i aż żal było, że to koniec muzycznego wieczoru. Pan Radziwonowicz akompaniował pani Sarnie z wielkim wyczuciem. A utwory solowe grał chyba tak, jak sobie wyobrażał mistrz Paderewski. Trzeba dodać, że Karol Radziwonowicz jest jedynym w Polsce pianistą, który gra wszystkie utwory fortepianowe Jana Ignacego Paderewskiego. Fortepian pod palcami Radziwonowicza brzmiał jakby był najlepszej marki, no ale jak ktoś umie grać pięknym dźwiękiem, to na każdym instrumencie zabrzmi fantastycznie. Poza najbardziej znanymi utworami kompozytora Ignacego Jana Paderewskiego (słynny „Menuet”) słuchaliśmy bardzo ciekawych opowieści pana Radziwonowicza o życiu, nie tylko muzycznym, słynnego pianisty. Kto na przykład wie, że w Pałacu Prezydenckim w Warszawie stoi do dziś fortepian firmy Steinway należący niegdyś do Paderewskiego. Piękny i ciekawy był to koncert, o czym świadczył ogromny aplauz publiczności.

JS

Sprawdź również

Śpiew to zdrowie – warsztaty śpiewu naturalnego

We wtorek 10 stycznia Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich zaprasza na pierwsze w 2023 roku …

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content