godz. 18.00
sala lustrzana Pałacyku Kasyno
ul. Lilpopa 18
Wstęp wolny
Pokaz filmu „Michał i jego Mała Ojczyzna” poświęconego wybitnemu dokumentaliście Michałowi Bogusławskiemu, w którym bohater oprowadza widzów po swojej ukochanej Podkowie.
Profesor Michał Anioł Bogusławski, urodzony 1 grudnia 1931 roku. Absolwent Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Pracował w TVP od 1953 do 2000 roku (reżyser, dziennikarz, kierownik Działu Realizacji TVP, zastępca głównego reżysera TVP, zastępca naczelnego redaktora Publicystyki Kulturalnej, zastępca naczelnego redaktora Teatru Telewizji, Dyrektor Ośrodka Szkolenia i Doskonalenia Kadr TVP i redaktor naczelny Studia im. Andrzeja Munka).
Autor kilkudziesięciu telewizyjnych programów artystycznych, filmów dokumentalnych i kilkuset programów publicystycznych. Laureat kilkunastu nagród, m.in. na międzynarodowym festiwalu w Monte Carlo za film muzyczny „Psalmus”, nagrody „Wielki Aplauz” za całokształt twórczości w dziedzinie filmu dokumentalnego, nagrody Rady Programowej TVP dla programu najlepiej realizującego misję telewizji publicznej za cykl filmów dokumentalnych „Małe ojczyzny” i dla tego cyklu nagroda Ministra Kultury. Animator kultury, pedagog. Współzałożyciel kilku szkół filmowych.
W latach 1993-2000 Fundacja Kultury zorganizowała konkurs „Małe Ojczyzny – tradycja dla przyszłości”. Wiele prac zgłoszonych na ten konkurs stało się podstawą scenariuszy filmów dokumentalnych realizowanych przez TVP2. Równolegle od 1997 r. powstawał cykl programów publicystyczno- reporterskich „Nasze Miejsce”. Obydwa programy wspierały ideę budowania społeczeństwa obywatelskiego w trudnym okresie transformacji, były próbą nowego, twórczego spojrzenia na lokalne ruchy społeczne i kulturalne, na kształtowanie lepszej rzeczywistości.
Podczas Międzynarodowego Festiwalu Cywilizacji i Twórczości Audio – Wizualnej w Łodzi prof. Michał Bogusławski otrzymał Honorową Nagrodę im. Krzysztofa Kolumba przyznawaną za ocalenie i zachowanie na nośnikach audiowizualnych obrazów i dźwięków świata, który już dzisiaj nie istnieje, za ciekawość odkrywcy i wytrwałość w poszukiwaniu tematów, docieraniu do najdalszych zakątków naszej planety oraz za wzór, jaki swoim życiem i twórczością stworzył dla następnych pokoleń twórców i podróżników. Nagroda została wręczona w Podkowie Leśnej podczas Otwartego Ogrodu Filmowego Europejskich Dni Dziedzictwa „Od Małej Ojczyzny do Europy Ojczyzn” 14 września 2008 r. W 2012 r. w Podkowie Leśnej otrzymał odznaczenie: Zasłużony dla Podkowy Leśnej.
Po wycofaniu się z pracy zawodowej, zainicjował i poprowadził w Podkowie w latach 2007-2012, we współpracy ze stowarzyszeniem Związek Podkowian i CKiIO, Podkowiańską Wideokronikę – zespół filmowców amatorów, który zgromadził kilkunastu wolontariuszy, dokumentujących wraz z profesorem wydarzenia kulturalno społeczne w Podkowie. 69 filmów będących efektem tej pasji dokumentalisty udostępnione zostało przez twórców Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Błońskiej. Kolekcję tę uzupełni w najbliższych dniach nowy film, zrealizowany przez uczniów profesora: Ewę Golis, Annę Luizę Juśkiewicz, Krzysztofa Kościeszę, filmowy portret profesora, pt. MICHAŁ i Jego Mała Ojczyzna.
Tekst: Beata T. Tarłowska
źródlo: www.ckiopodkowa.pl