Ważne:
Strona Główna / Kultura / Kultura - Aktualności / FILHARMONIA DZIECIĘCA: muzyka wspaniałego stulecia

FILHARMONIA DZIECIĘCA: muzyka wspaniałego stulecia

2015_dziecieca_filharmonia

FILHARMONIA DZIECIĘCA: muzyka wspaniałego stulecia

4 października (niedziela)
godz. 12.30
Pałacyk Kasyno
ul. Lilpopa 18
Wstęp wolny
W pierwszej po wakacyjnej przerwie Filharmonii Dziecięcej zabrzmi „Muzyka wspaniałego stulecia” – czyli tradycyjna muzyka turecka w wykonaniu grupy Naneli Lale.

Prowadzenie: Yaśmina Strzelecka
Zespół wystąpi w składzie:
Helena Matuszewska -rebab , suka biłgorajska
Hubert Połoniewicz – kanun
Wojtek Lubertowicz – riqq, bendir, duduk, ney
Mateusz Szemraj – ud, perdesiz gitar
Naneli Lale znaczy dosłownie „miętowy tulipan” – w języku tureckim pojęcie zupełnie abstrakcyjne.
Zespół inspiruje się klasyczną muzyką osmańską wykorzystując oryginalne instrumenty tureckie – rebab, ney, kanun. Zrodził się z wypadkowej wielu zdarzeń, z fascynacji i ogromu doświadczeń wielu osób.
Historia grupy sięga roku 2010, bo wtedy właśnie po raz pierwszy zrodziła się dość odważna idea stworzenia zespołu Polaków, grających stricte klasyczne formy opierające się na tureckich makamach wykonywanych na klasycznym instrumentarium.
Jedną z najbardziej znaczących inspiracji w pracy twórczej Naneli Lale jest postać Santuri Ali Ufki, znanego też jako Wojciech Bobowski. Był to muzyk, poeta, malarz i tłumacz dyplomatyczny żyjący i tworzący w XVII wieku na dworze sułtańskim. Swoją młodość spędził we Lwowie, gdzie uczył się sztuki organowej. Tam został złapany w niewolę przez Tatarów i sprzedany na dwór sułtana Murada IV. Jego utwory muzyczne często określano jako jedne z najważniejszych w muzyce osmańskiej tamtego okresu.
Do innych polskich elementów, które grupa wykorzystuje jest ludowy instrument – suka biłgorajska, będąca jedną z niewielu rzeczy łączących Polskę z muzyką wschodnią. Gra się na niej starą techniką nazywaną paznokciową, występującą właśnie na terenach imperium osmańskiego m.in. Turcji, Grecji i Bułgarii.
Poza tym instrumentem w zespole usłyszymy usłyszymy też rebab – instrument będący rzadkością nawet w Turcji, riqq, daff, tar(bębny), kanun- bliskowschodnią cytrę, lutnię – oud, ney – flet, a nawet duduk (obój).

Sprawdź również

Śpiew to zdrowie – warsztaty śpiewu naturalnego

We wtorek 10 stycznia Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich zaprasza na pierwsze w 2023 roku …

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content