Podkowa Leśna, Willa Aida, wejście od ul. Lilpopa
Wstęp wolny!
Podkowa Leśna, Willa Aida, wejście od ul. Lilpopa
Wstęp wolny!
„Struny na ziemi” jest to artystyczny projekt Włodka Pawlika, zrealizowany z pomocą wspierających go muzyków (Lora Szafran, Marek Bałata, Paweł Pańta, Cezary Konrad, Mikołaj Wielecki) oraz recytującego aktora (Robert Więckiewicz). To muzyczny album, na którym muzycy podejmują się trudnej sztuki interpretacji poezji Jarosława Iwaszkiewicza, oddając jednocześnie artystyczny hołd temu najwybitniejszemu spośród podkowian. Album wydany został w 2011 roku.
1 września podczas drugiej odsłony realizowanego przez CKiIO projektu „Trzecia młodość Aidy” po raz kolejny rozbrzmią znane ze „Strun na ziemi” jazzowo-aktorskie interpretacje wierszy Iwaszkiewicza. Włodka Pawlika – tak jak na płycie – wspierać będą Marek Bałata, Paweł Pańta oraz Cezary Konrad, natomiast pozostała część składu ulegnie zmianie – usłyszymy damski wokal Anny Serafińskiej, natomiast recytacje wykona Przemysław Dąbrowski.
W „Strunach na ziemi” Włodek Pawlik nawiązuje do tradycji, która sięga czasów Krzysztofa Komedy i jego koncertów „Jazz i poezja”. To na pozór nieoczekiwane zderzenie uświadamia jak świetnym poetą był Jarosław Iwaszkiewicz. W powszechnym odbiorze uważany (słusznie!) za autora niezrównanych opowiadań – z wielkim powodzeniem filmowanych przez Andrzeja Wajdę – swoją drogę pisarską zaczynał od wierszy i prozy poetyckiej. Wydaje się jednak, że wiersze Iwaszkiewicza – z początku zmysłowe i nasycone erotyzmem, później coraz bardziej refleksyjne, naznaczone przemijaniem – pozostawały w cieniu twórczości sławniejszych kolegów: Juliana Tuwima, Jana Lechonia, Antoniego Słonimskiego i Kazimierza Wierzyńskiego. Warto wspomnieć, iż pod wielkim urokiem poezji Iwaszkiewicza pozostawał w latach 30-tych młody Czesław Miłosz. waszkiewicz jednak im stawał się starszy, tym lepszym stawał się poetą. Łaska długowieczności łączyła się z darem twórczej płodności niemal do ostatnich dni. Jego późne tomy poetyckie: „Xenie i elegie”, „Śpiewnik włoski”, „Mapa pogody”, czy pośmiertnie wydana „Muzyka wieczorem” były swoistymi objawieniami. Wcale nie dziwi więc, że wiersze z tych właśnie tomów zainspirowały Włodka Pawlika, który nieomylnie usłyszał w nich muzykę. Można by rzec, iż wiersze te w naturalny sposób śpiewają – zarówno wtedy gdy ich śpiewność dobyta jest przez trio jazzowe i swingujących wokalistów, jak i wtedy gdy same rozbrzmiewają muzyką w recytacjach.
Włodzimierz Pawlik – kompozytor, pianista jazzowy i pedagog. Podkowianin, autor cieszącego się wielką popularnością cyklu muzycznego „Włodek Pawlik zaprasza – Jazz w Kasynie” organizowanego w CKiIO w 2011 roku. Absolwent klasy fortepianu warszawskiej Akademii Muzycznej oraz wydziału jazzowego Hochschule fur Musik w Hamburgu. Kompozytor i wykonawca kilkunastu autorskich płyt z muzyką jazzową, autor muzyki Filmowej i teatralnej. W jego dorobku artystycznym znajduje się ponad 20 albumów, szereg dzieł muzyki filmowej oraz kompozycji współczesnych. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, m.in.: Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Dunkierce oraz II Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozycji Jazzowych w Monaco. Jest także autorem muzyki do obsypanych nagrodami filmów Wrony i Pora umierać Doroty Kędzierzawskiej oraz filmu Rewers. Skomponował ścieżkę muzyczną do międzynarodowych produkcji: Nightwatching Petera Greenawaya czy Within the whirlwind w reżyserii laureatki Oskara Marleen Gorris.
http://www.wlodekpawlik.home.pl/
Anna Serafińska – uznawana jest za jedną z najlepszych polskich wokalistek jazzowych. W 2011 roku wystąpiła w CKiIO u boku formacji Włodek Pawlik Trio w jednym z koncertów cyklu „Włodek Pawlik zaprasza – Jazz w Kasynie”. Zajmuje się wszystkimi odcieniami wokalistyki jazzowej, od standardów w ich klasycznym brzmieniu po nowoczesne formy, a także gatunkami jej pokrewnymi – funkiem i soulem. W swym dorobku ma trzy solowe płyty. Jest laureatką licznych nagród, wyróżnień i stypendiów. W lipcu 2004 zdobyła pierwszą nagrodę oraz nagrodę publiczności na prestiżowym międzynarodowym konkursie dla wokalistów jazzowych w ramach Montreux Jazz Festiwal.
Marek Bałata – wokalista jazzowy, performer. W 2011 roku na zaproszenie Włodka Pawlika wystąpił u jego boku w CKiIO z wokalnymi interpretacjami poezji Jarosława Iwaszkiewicza. Wokalista ten specjalizuje się w improwizacjach scatem, tworząc instrumentalne brzmienia od tenora do falsetowego sopranu. Wykonuje głównie swoje oryginalne kompozycje. Jego rozległy repertuar zawiera również standardy, transkrypcje utworów F. Chopina, piosenki Z. Koniecznego, K. Komedy, W. Młynarskiego, A. Waligórskiego i A. Osieckiej, które łączy jazzowa interpretacja. Nie sposób przybliżyć jego doświadczenia w krótkiej – z założenia – zapowiedzi. Marek Bałata zajmuje się także sztuką wizualną, grafiką, rysunkiem i videoprojekcją, łącząc różne środki artystyczne w jedyną w swoim rodzaju całość.
Przemysław Dąbrowski– aktor telewizyjny, filmowy i teatralny. Ukończył wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi w 1998 roku. Występował m.in. w teatrach: Współczesnym we Wrocławiu, Studyjnym’83 w Łodzi, Nowym w Łodzi i Studio Teatr TEST w Warszawie.
Paweł Pańta– kontrabasista, basista elektryczny, stały członek zespołów Włodka Pawlika od wielu lat. Jego zainteresowania wykraczają daleko poza idiom jazzowy – był członkiem Gustav Mahler Jugenorchester, I Solisti di Varsovia oraz Philharmonie der Nationen, z którą wykonał ponad sto koncertów w Niemczech, USA, Chinach i Rosji. Od 1994 roku związany jest z Polską Orkiestrą Radiową. Jako jazzman wchodził w skład licznych zespołów – Andrzeja Kurylewicza, Zbigniewa Namysłowskiego, Marcina Małeckiego, Roberta Majewskiego i Filipa Wojciechowskiego. Paweł Państa jest laureatem nagrody na czwartym Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Jako filar zespołów Włodka Pawlika uczestniczył m.in. w nagraniach albumów 'Anhelli’, 'Tykocin’ oraz ścieżki dźwiękowej do wielokrotnie nagradzanego filmu Rewers. Od 1994 roku związany jest z Polską Orkiestrą Radiową. Jako jazzman wchodził w skład licznych zespołów – Andrzeja Kurylewicza, Zbigniewa Namysłowskiego, Marcina Małeckiego…
Cezary Konrad – perkusista, kompozytor, aranżer. Członek zespołu Włodek Pawlik Trio, z którym wielokrotnie występował w CKiIO przy okazji koncertów z cyklu „Włodek Pawlik zaprasza – Jazz w Kasynie”. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie perkusji prof. Stanisława Skoczyńskiego. Przez czytelników miesięcznika „Jazz Forum” – uznawany za najlepszego polskiego perkusistę jazzowego według rankingu Jazz Top, nieprzerwanie od 1992 roku. Cezary Konrad występował i nagrywał z wieloma znakomitymi postaciami polskiej sceny jazzowej, m. in. z Anną Marią Jopek, Leszkiem Możdżerem, Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Stańko oraz z zagranicznymi muzykami takimi jak Karrin Allyson, Randy Brecker, Deborah Brown, Mino Cinelu, Joe de Franco, Volker Greve, Gary Guthman, Paul Imm, Didier Lockwood, Pat Metheny, Nippy Noya, Susan Weinert… Na swoim koncie ma blisko 100 nagranych płyt. Współpracował z Warszawską Grupą Perkusyjną oraz z Polską Orkiestrą Radiową.
We wtorek 10 stycznia Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich zaprasza na pierwsze w 2023 roku …