W czwartek, 14 maja byliśmy świadkami kolejnego popołudnia poetycko-muzycznego przygotowanego przez słuchaczy Uniwersytetu POKOLENIA. Tym razem twórcy spektaklu sięgnęli do korzeni kultury europejskiej. Po środowym wykładzie prof. Andrzeja Dąbrówki „Bajka jako nauczycielka dorosłych” słuchacze zaprezentowali publiczności program: „Arcybayki. Od Ezopa do dziś. Bajki, przypowieści i satyry ze skarbnicy ezopowej”.
Usłyszeliśmy bajki Ezopa przeniesione na grunt nowożytny przez Jean’a de la Fontaine’a, Gottholda Lessinga, Iwana Kryłowa, Biernata z Lublina, b-pa Ignacego Krasickiego, Adama Mickiewicza oraz .Benedykta Hertza, Nie zabrakło również Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Bohdana Drozdowskiego, który w roku 2007 wydał tom EZOP DLA DOROSŁYCH przypominając nam, że są prawdy o człowieku ponadczasowe.
Recytacje zilustrowali pieśniami europejskiego renesansu i baroku zaproszeni do udziału w spektaklu uczniowie i studenci – członkowie męskiego chóru muzyki dawnej Gregorianum z Warszawy, którzy śpiewając niezwykle ekspresyjnie – pod kierunkiem pani Bereniki Jozajtis – zyskali dużą sympatię i aplauz widowni. Program wg scenariusza Beaty T. Tarłowskiej zrealizowano pod kierunkiem prof. Michała Bogusławskiego. Wieczór miał bardzo staranną oprawę edytorską: bogaty program oraz….okazja ! wybór bajek Benedykta Hertza z wydania z 1911 r – udostępniony obecnym, za specjalną zgodą rodziny autora; gdyż jak się okazało ani w naszej ani w okolicznych bibliotekach nie zachowały się egzemplarze tych utworów, które wyszły spod pióra pisarz wiele lat mieszkającego w Podkowie.
Dla publiczności, która szczelnie wypełniła tego dnia salę w Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Pałacyku – była to prawdziwa uczta. Pomysł realizacji czwartkowych popołudni poetycko – muzycznych – to kolejna udana inicjatywa słuchaczy. Bajki Ezopowe to już szósta premiera zespołu „Komu wiersz, komu piosenkę..”
Anna Łukasiewicz