Warsztaty mają służyć rozwijaniu naturalnych możliwości wokalnych uczestników. Oparte są na nauce swobodnego operowania głosem oraz poznawaniu technik wokalnych mogących pomóc w wykonaniu pieśni z różnych kręgów kulturowych. Terminy zajęć: niedziele 17 stycznia, 14 lutego, 13 marca, 17 kwietnia, 15 maja, 19 czerwca, godz. 10.00-15.00 Opłata: 30 PLN za zajęcia
Zapisy: info@ckiopodkowa.pl; 22 758 94 41; 22 729 13 84 w. 22
Miejsce: Pałacyk Kasyno, ul. Lilpopa 18
Warsztaty prowadzi: Elżbieta Rojek – aktorka, wokalistka, animatorka kultury. Od 1986 roku związana z Orkiestrą Mikołaja, eksploruje łemkowską i huculską tradycję muzyczną. Później aktorka Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. W 2002 roku wspólnie z Dorotą Porowską założyła projekt taneczny bazujący na ikonografii starogreckiej. W 2005 roku powołała Stowarzyszenie Teatralne Chorea, współpracuje również z Uniwersytetem J.J. Lipskiego w Teremiskach założonym przez Danutę i Jacka Kuroniów oraz Stowarzyszeniem Dla Ziemi, które prowadzi działania adresowane do uchodźców, zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Białogłosy – Pieśni sąsiadów dalekich i bliskich są kontynuacją spotkań, jakie odbywały się w przeciągu 2014 roku i połowy 2015 roku. Celem nowej edycji warsztatów jest poznanie kilkudziesięciu pieśni oraz wykonanie w formie koncertu 30u pieśni pochodzących z kręgu pieśni tradycyjnych naszych „sąsiadów dalekich i bliskich”, począwszy od pieśni polskich z różnych regionów i polskich mniejszości narodowych (pieśni łemkowskie, bojkowskie, romskie, żydowskie) idąc dalej, przez Ukrainę (między innymi pieśni Hucułów), poprzez Bałkany (pieśni serbskie, greckie, macedońskie, bułgarskie, tureckie, albańskie) dalej przez Kaukaz (pieśni gruzińskie, ormiańskie, czeczeńskie) przez Cypr do Iranu. Cykl zakończy się w grudniu 2015 roku koncertem w wykonaniu uczestniczek/uczestników spotkań. Koncert zawierał będzie elementy teatralne oraz fragmenty staroperskiej opowieści „30 ptaków” – wspaniałej Perskiej legendy o Simurgu, poematu napisanego w XII wieku przez irańskiego poetę o imieniu Farid ud-Din Attar, opowiadającego o poszukiwaniu Króla/Boga/Oświecenia przez 30 ptaków.
Każde spotkanie podzielone jest na pięć bloków:
Rozgrzewka – seria ćwiczeń pobudzających i uruchamiających ciało.
Oddech – seria ćwiczeń oddechowych, pomagających wyrobić prawidłowy oddech oraz służących podparciu przepony.
Rytm – seria ćwiczeń rytmicznych, związanych każdorazowo z tematem spotkania, np przy okazji spotkania z pieśniami bałkańskimi – rytmy nieparzyste, pomagających utrzymywać „puls” pieśni.
Dźwięk – seria ćwiczeń głosowych, praca nad wydobyciem prawidłowego dźwięku.
Pieśń – nauka pięciu pieśni z kręgu kulturowego, który jest tematem spotkania.
źródło: www.ckiopodkowa.pl