Ważne:
Strona Główna / Kultura / Kultura - Aktualności / Milanowskie Biennale Malarstwa na Jedwabiu

Milanowskie Biennale Malarstwa na Jedwabiu

Zapraszamy na wernisaż wystawy pokonkursowej I Milanowskiego Biennale Malarstwa na Jedwabiu, 31 maja, godz. 18.00, Jedwab Polski Sp. z o.o., ul. Brzozowa 1, Milanówek. Wystawa będzie czynna do 31 sierpnia 2014 r.

ORGANIZATORZY: Urząd Miasta Milanówka, Jedwab Polski, Milanowskie Centrum Kultury.

 

Milanowskie Biennale Malarstwa na Jedwabiu to tegoroczna inicjatywa kulturalna mająca na celu upamiętnienie założenia Centralnej Doświadczalnej Stacji Jedwabniczej w Milanówku i przypomnienie innowacyjnej produkcji jedwabiu naturalnego w tej części Europy. To również 90. rocznica początków lokalnych tradycji jedwabniczych, tak ważnej dla kultury polskiej tradycji sztuki malowania na jedwabiu, którą od lat żywo zainteresowani byli najwybitniejsi polscy malarze i graficy. Wreszcie Biennale to inicjatywa przypomnienia – poprzez ogólnopolski konkurs – o roli Milanówka, jaką odegrał w rozwoju jedwabnictwa w Polsce.
Wszystko zaczęło się w momencie, kiedy rodzeństwo Stanisława i Henryk Witaczkowie utworzyli w Milanówku (w 1924 roku) Centralną Doświadczalną Stację Jedwabniczą. Wtedy też Milanówek stał się niekwestionowaną stolicą jedwabiu.
Upowszechniano tu wiedzę o jedwabnictwie, zorganizowano hodowlę jedwabników oraz wdrożono produkcję jedwabiu, oferując klientom szeroką gamę wyrobów. To właśnie w tym zakładzie artyści realizowali swoje twórcze pomysły. Można było tu spotkać najwybitniejszych twórców.
Po transformacji ustrojowej w 1989 roku właścicielem zakładu została firma Jedwab Polski Sp. z. o.o., będąca producentem markowej galanterii ze 100% jedwabiu naturalnego. Unikatowe kolekcje ręcznie malowanych apaszek, szali, kuponów sukienkowych od kilkudziesięciu lat zdobywają uznanie i podziw polskich oraz zagranicznych klientów.
Tradycję Milanówka związaną z jedwabiem podtrzymują ludzie, w których zdążyła się ona przez te wszystkie lata głęboko zakorzenić i którzy nie wyobrażają sobie już wizerunku Milanówka bez jedwabiu. Dlatego będziemy kontynuować, w cyklu dwurocznym, przegląd współczesnych trendów i pojawiających się nowych tendencji artystycznego malowania na jedwabiu. Dążymy również do utworzenia Muzeum Jedwabnictwa w Milanówku.
Ogromne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy zaangażowali się w organizację Milanowskiego Biennale Malarstwa na Jedwabiu. Dziękujemy pochodzącym z całej Polski uczestnikom konkursu, za wspaniałe prace, Komisji Konkursowej za wnikliwą ocenę prac oraz tym, którzy użyczyli swoje pamiątki, dokumenty, fotografie do przygotowania wystaw towarzyszących. Liczymy, że w kolejnych latach Biennale Malarstwa na Jedwabiu będzie się rozwijać.

Wystawy towarzyszące wernisażowi:
– Wystawa dokumentów po Henryku i Stanisławie Witaczek oraz dokumentów i malarstwa Beaty Nehring z d.Witaczek ze zbiorów Małgorzaty Dygas
– Wystawa historyczna pt. „Wspomnienie pisane jedwabiem”
– Historyczna inscenizacja muzyczna w wykonaniu T-ART
– Koncert muzyczny
ORGANIZATORZY: Urząd Miasta Milanówka, Jedwab Polski, Milanowskie Centrum Kultury.
PARTNERZY: Porozumienie Samorządowe Milanówek Dziś i JUTRO, T-ART, Stowarzyszenie Kuźnia Milanowska, Archiwum Państwowe Dokumentacji Osobowej i Płacowej.
Wydarzenie pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Milanówka Jerzego Wysockiego.

Aneta Majak
Dyrektor Milanowskiego Centrum Kultury

 

Sprawdź również

Śpiew to zdrowie – warsztaty śpiewu naturalnego

We wtorek 10 stycznia Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich zaprasza na pierwsze w 2023 roku …

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content