XIV Festiwal „Muzyczne Konfrontacje” Stawisko w kulturze polskiej Wokół Lutosławskiego Pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Burmistrza Miasta-Ogrodu Podkowa Leśna |
|||
Program:
29 września 2013 r.
g. 17.00 – Odtworzenie „koncertu okupacyjnego” na Stawisku, którego słuchaczem był w 1942 r. Witold Lutosławski.
W programie:
W. A. Mozart, C. Debussy, M. Ravel – kwartety
Wykonawcy:
Kwartet Camerata
Włodzimierz Promiński – I skrzypce
Andrzej Kordykiewicz – II skrzypce
Piotr Reichert – altówka
Roman Hoffman – wiolonczela
g. 18.30 – Odtworzenie „koncertu okupacyjnego” na Stawisku, którego wykonawcami byli w 1942 r. Witold Lutosławski i Eugenia Umińska
W programie:
K. Szymanowski – Nokturn i Tarantella op. 28
K. Szymanowski – I Kwartet smyczkowy op. 37
Fragmenty tekstów wspomnień Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Andrzejewskiego, odnoszące się do tych wydarzeń.
Wykonawcy:
Marta Kowalczyk – skrzypce
Łukasz Chrzęszczyk – fortepian
Jolanta Żółkowska – recytacje
6 października 2013 r.
g. 17.00
Program:
F. Chopin – Nokturn f-moll op. 55
Walce op. 64: Des-dur, cis-moll, As-dur
Ballada f-moll op.52
W. Lutosławski – Sonata
F. Chopin – 3 pieśni z op. 74
Fryderyk Chopin/Pauline Viardot
3 pieśni na podstawie mazurków F. Chopina
C. Debussy – 3 pieśni
W. Lutosławski – 2 piosenki do słów J. Tuwima
Wykonawcy:
Ewa Pobłocka – fortepian, Ewa Leszczyńska – sopran
g. 18.30 – otwarcie wystawy fotografii Anny Bedyńskiej
13 października 2013 r.
g. 17.00
J. S. Bach – Triosonate nr 1 Es-dur
Ludwig van Beethoven – Trio C-dur op.87
W. Lutosławski – Trio na obój, klarnet, fagot
Wybrane teksty Jarosława Iwaszkiewicza odnoszące się do twórczości Witolda Lutosławskiego i muzyki XX w.
Wykonawcy:
Krakowskie Trio Stroikowe
Marek Mleczko – obój,
Roman Widaszek – klarnet, Paweł Solecki – fagot
Andrzej Ferenc, Małgorzata Kaczmarska – recytacje
g. 18.00
Co dzisiaj znaczy dla nas Lutosławski?
Seminarium dyskusyjne z udziałem Jadwigi Rappé,
Doroty Szwarcman, Grzegorza Michalskiego,
Zbigniewa Mikołejki
20 października 2013 r.
g. 17.00
Derwid/Lutosławski – piosenki w nowych aranżacjach, z improwizacją w tle
Wykonawcy:
Dorota Miśkiewicz – śpiew
Kwintet smyczkowy ESUS
Mateusz Moś – skrzypce, Piotr Steczek – skrzypce,
Jarosław Samson – altówka,
Aleksandra Steczek – wiolonczela,
Maciej Garbowski – kontrabas
aranżacje – Piotr Steczek
27 października 2013 r.
g. 17.00
EPILOG
w wykonaniu studentów i absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie
część I
W. Lutosławski – Tryptyk śląski
K. Szymanowski – Pieśni kurpiowskie (wybór)
F. Chopin, S. Moniuszko – pieśni inspirowane polskimi tańcami ludowymi (wybór)
Wykonawcy:
Klaudia Ziajkowicz – sopran
Piotr Fidelus – fortepian
część II
Derwid/Lutosławski – piosenki
Wykonawcy
Bożena Bujnicka – sopran
Wanda Franek – alt
Margarita Slepakova – sopran
Aleksander Dębicz – fortepian
Biogramy Artystów:
29 września
Kwartet Camerata – znany w świecie polski kwartet, laureat znaczących międzynarodowych konkursów, m.in. w Tokio 1989, Monachium 1990, Paryżu 1990. Zespół dokonał licznych nagrań płytowych, wyróżnionych prestiżowymi nagrodami, m.in. Złoty Diapazon, Sforzando, Fryderyk. Członkowie kwartetu zajmują się także pracą dydaktyczną, są profesorami uczelni muzycznych.
Marta Kowalczyk – ur. 1991, studentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w klasie prof. Jana Staniendy, laureatka pierwszych nagród wielu międzynarodowych konkursów, m.in. im. Tadeusza Wrońskiego w Warszawie, European Union of Music Competitions for Youth w Bled, Belgradzie, Johannesa Brahmsa w Pörtschach, koncertuje na całym świecie, w 2011 r. odbyła dwumiesięczne tourneé po USA.
Łukasz Chrzęszczyk – ur. 1990, student Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w klasie prof. Piotra Palecznego, laureat konkursów pianistycznych, m.in. im. Maurycego Moszkowskiego w Kielcach, Bachowskiego w Gorzowie Wielkopolskim, EPTA w Krakowie, Ogólnopolskiego Konkursu Kameralistyki Fortepianowej w Toruniu.
Jolanta Żółkowska – aktorka filmowa i teatralna, ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie w 1979 r. Współpracowała z warszawskimi teatrami: Na Woli, Narodowym, Komedia, Syrena, Prezentacje. Zagrała w wielu filmach (m.in. Barwy ochronne, Akademia Pana Kleksa, Prawo Agaty) i serialach telewizyjnych (m.in. rola Basi Lawinówny w serialu Dom).
6 października
Ewa Pobłocka – czołowa polska pianistka, laureatka m.in. konkursów w Vercelli, Bordeaux, Chopinowskiego w Warszawie; występuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, jak m.in. HerkulesSaal w Monachium, Auditorio Nacional w Madrycie, Barbican Centre i Wigmore Hall w Londynie, Musikverein w Wiedniu, Lincoln Center w Nowym Jorku; profesor uczelni muzycznych w Bydgoszczy i w Warszawie.
Ewa Leszczyńska – ukończyła Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Jerzego Sulikowskiego. Studia wokalne rozpoczęła na tej samej uczelni, kontynuowała w Conservatorio Giuseppe Verdi w Mediolanie. Od roku 2007 jest członkiem Laboratorium LIMES w Mediolanie.
Anna Bedyńska – absolwentka PWSFTiTv w Łodzi, Szkoły Reportażu Collegium Civitas i anglistyki UW. Fotoreporterka „Gazety Wyborczej”. Tegoroczna laureatka World Press Photo oraz Dorocznej Nagrody Ministra Kultury. Pośród wielu prestiżowych nagród otrzymała Grand Prix Grand Press Photo 2005, National Geographic, BZWBK Press Foto. Jej domeną są reportaże społeczne często odwołujące się do tematów tabu.
13 października
Krakowskie Trio Stroikowe – powstało w 1998 r. przy Orkiestrze Kameralnej Capella Cracoviensis. Zespół składa się z wybitnych instrumentalistów, którzy przejawiają swą aktywność artystyczną nie tylko w grze orkiestrowej, ale również kameralnej oraz bardzo często solowej. Od 2005 r. współpracując z PWM i DUX Recording Producers zespół nagrał płytę z utworami polskich kompozytorów XX wieku. Członkowie Krakowskiego Tria Stroikowego są pedagogami Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach.
Małgorzata Kaczmarska – aktorka teatralna i dubbingowa, w 1983 r. ukończyła PWSTiF w Łodzi; współpracowała z teatrami warszawskimi: Narodowym, Dramatycznym, Na Woli, Syrena. Zajmuje się także działalnością pedagogiczną (nauczyciel techniki i wyrazistości mowy, m.in. w Akademii Teatralnej i na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie).
Andrzej Ferenc – aktor, lektor, narrator; w 1982 r. ukończył warszawską PWST, w latach 1982-1990 związany był z Teatrem Rozmaitości w Warszawie; głos stacji telewizyjnej TVN i Radia Kolor 103FM. Jest autorem cyklicznych wydarzeń kulturalnych pt. Wieczory z poezją polską. W 2010 r. otrzymał nagrodę Polskiego Radia Złoty Mikrofon.
Jadwiga Rappé – czołowa polska artystka śpiewaczka, występuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, z repertuarem od baroku po współczesność; laureatka pierwszych nagród konkursów Bachowskiego w Lipsku (1980) i w Bordeaux (1981). Zdobywczyni sześciu Fryderyków. Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 2006-2009 była prezesem Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego.
Dorota Szwarcman – publicystka i krytyk muzyczny, absolwentka Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie związana jest z tygodnikiem „Polityka”. Publikowała m.in. w „Ruchu Muzycznym”, „Gazecie Wyborczej”, „Wprost”, „Tygodniku Powszechnym”, „Jazz Forum”. Okazjonalnie publikuje w „Midraszu”.
Grzegorz Michalski – muzykolog, krytyk muzyczny, związany m.in. z redakcją „Ruchu Muzycznego”, pełnił funkcje kierownicze m.in. w Redakcji Muzyki Poważnej TVP, Polskim Wydawnictwie Muzycznym, Ministerstwie Kultury i Sztuki (podsekretarz stanu, wiceminister), Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina, od 2008 r. jest prezesem Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego.
Zbigniew Mikołejko – filozof, historyk religii, eseista; profesor różnych uczelni, od 1979 r. związany z Instytutem Filozofii i Socjologii PAN, członek Amerykańskiej Akademii w Rzymie; opublikował ponad osiemset tekstów (także w kilku językach obcych); ostatnie książki to Jak błądzić skutecznie, We władzy wisielca. Występuje w licznych programach radiowych i telewizyjnych, m.in. prowadzi cykl wykładów „Co ty wiesz o filozofii?”.
20 października
Dorota Miśkiewicz – wokalistka, skrzypaczka, kompozytorka; pochodzi ze znanej rodziny muzyków jazzowych. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Uprawia różne gatunki muzyczne. Współpracowała z wieloma wybitnymi artystami, m.in. Cesarią Evorą, Nigelem Kennedym, Janem Ptaszynem-Wróblewskim, Włodzimierzem Nahornym. Nagrała solowe albumy płytowe, m.in. Pod rzęsami, Caminno, Ale.
Kwintet smyczkowy ESUS – powstał z inicjatywy członków polskiej orkiestry kameralnej AUKSO. Zespół uprawia różne gatunki muzyczne – od utworów klasycznych po jazz.
27 października – EPILOG
Klaudia Ziajkowicz – sopran, Piotr Fidelus – fortepian, Bożena Bujnicka – sopran, Wanda Franek – alt, Margarita Slepakova – sopran, Aleksander Dębicz – fortepian
Studenci i absolwenci Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie
Alicja Matracka-Kościelny – autorka koncepcji merytorycznych wszystkich dotychczasowych Festiwali Muzyczne Konfrontacje w Stawisku; muzykolog, dr nauk humanistycznych, z Muzeum im. A. i J. Iwaszkiewiczów związana od 1984 r. (od 2007 r. dyrektor); stworzyła na Stawisku ośrodek, kultywujący tradycje salonu muzyczno-literackiego.
Koncepcja merytoryczna i nadzór organizacyjny festiwalu
Alicja Matracka-Kościelny
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Lutosławski 2013 – Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca oraz dzięki dotacji Miasta Podkowa Leśna, Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS, Starostwa Powiatu Grodziskiego:
Patronat medialny: