Ważne:
Strona Główna / Kultura / Kultura - Aktualności / Budujemy markę Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów

Budujemy markę Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów

 

W ostatnią wrześniową sobotę Stowarzyszenie LGD „Zielone Sąsiedztwo” zorganizowało konferencję: „Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów – od strategii turystyki do budowy marki”

 

Turystyka leży w centrum naszego zainteresowania od momentu powstania Stowarzyszenia. Stanowi element zrównoważonego rozwoju gmin Brwinów, Milanówek i Podkowa Leśna  połączonych wspólną marką „Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów”. W 2009 Stowarzyszenie opracowało „Strategię rozwoju turystyki gmin Brwinów, Milanówek i Podkowa Leśna” (współfinansowanie Mazowieckiego Samorządu Wojewódzkiego), a konferencja była naturalną kontynuacją tego projektu.

 

 

Po powitaniu gości przez prezes Annę Łukasiewicz i informacji na temat działalności Stowarzyszenia zabrali głos zaproszeni goście.

 

Jarosław Komża, sekretarz Milanówka, przypomniał genezę Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów i cele jakie sobie postawili burmistrzowie gmin Brwinów, Milanówek i Podkowa Leśna podpisując 11.06.2010 porozumienie o współpracy.  Jest w niej miejsce również na działania promujące obszar, zachęcające do odwiedzenia a może i osiedlenia się w PTO. Panelista przekonywał, że zamiast mówić o turyście lepiej określić go jako goscia, który odwiedza nasze Trójmiasto, podejmowany z uwagą i szacunkiem – tym samym się odwzajemnia. Mówimy wszakże o turystyce na małą skalę, wręcz niszowej, dla koneserów raczej niż turystów „kupujących usługi” w biurze podróży. Zapowiedział wspólne działania promocyjne (np. mapa, przewodnik) uwarunkowane dostępnością środków finansowych.

 

 

Dariusz Uhorczak, właściciel PL Nieruchomości z Milanówka, opowiedział o zapoczątkowaniu systemu wynajmu kwater prywatnych w Milanówku. Cenna inicjatywa, wsparta przez współdziałanie z Towarzystwem Miłośników Milanówka, wymaga promocji wśród mieszkańców chętnych do udostępniania swoich domów i pokoi gościom. Wydaje się, że popyt na tego typu usługi jest faktem, gorzej z podażą. Czy mamy szansę wrócić do tradycji letniskowych Milanówka i pozostałych miejscowości? Na pewno nie na skalę przedwojenną, ale wierzymy, że kilku odważnych się znajdzie i tabliczki „pokoje do wynajęcia” zawisną i w naszej okolicy.

 

Do czego mogą służyć dworce? Czy tylko do tego by kupić bilet i udać się do pracy bądź w „siną dal”? Jakub Bułat, właściciel magicznej klubo-kawiarni „Tarabuk” w Warszawie i mieszkaniec Owczarni przekonywał nas, że mogą to być miejsca oferujące nowości książkowe, informację kulturalną i turystyczną, kreujące i pobudzające działania kulturalne a także integrujące miejscową społeczność. Dworce to przestrzeń specyficzna, są początkiem lub końcem podróży, tym samym wpływając na nasze postrzeganie odwiedzanego obszaru. Czy ta piękna idea znajdzie realizatora? My będziemy ją wspierać i trzymać kciuki za powodzenie.

 

Miło nam było gościć pana Sławomira Kubisę z Agencji Appen z Komorowa. W swojej prezentacji zadał pytanie, czy są potrzebne przewodniki po atrakcjach lokalnych? Czy samorządy są zainteresowane, aby współfinansować takie wydawnictwa? Panelista zapowiedział projekt opracowania przewodnika „Weekend z WKD”, przedstawiający mieszkańcom Warszawy i okolic możliwość aktywnego spędzania czasu wolnego w miejscowościach znajdujących się na trasie WKD, w tym Brwinowa, Milanówka i Podkowy Leśnej.

 

Po przerwie, pełne pasji wystąpienie wygłosił Piotr Skalski, przedstawiając „System wizytówek promocyjnych jako skuteczne narzędzie informacji turystycznej”. Taka propozycja reklamowania się, popularna na całym świecie a także w niektórych rejonach Polski, wydaje się być dobrym narzędziem komunikowania o swojej firmie i jej ofercie. Zarząd Stowarzyszenia jest skłonny wesprzeć ten projekt, pilotażowo inwestując w kilka stojaków z miejscem na wieszanie wystandaryzowanych wizytówek reklamujących wydarzenia i usługi w rejonie objętym działaniem LGD (gminy Brwinów i Podkowa Leśna). Takie działanie promujące obszar i jego mieszkańców wpisuje się w Lokalna Strategie Rozwoju.

 

Konferencję zakończyła Karolina Likhtarovicz przedstawiając questing jako innowacyjną metodę poznawania dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego danego miejsca. Praktyczne warsztaty z questingu odbędą się 9 października 2010 w Brwinowie i Podkowie Leśnej. Zapraszamy wszystkich, którzy lubią rymować, interesują się historią i dziedzictwem kulturowym oraz lubią dobrą zabawę. Bo questing to przede wszystkim dobra, wartościowa rozrywka – tak dla układających Quest jak i dla osób, które ruszą w teren, aby go rozwiązać i znaleźć skarb…

 

Konferencję umiliła nam podkowiańska kawiarnia MILI MIOI – za sprawą pysznych ciasteczek i tart. Dziękujemy pani Alinie Witkowskiej , dyrektor Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich za bezpłatne użyczenie Sali w Pałacyku Kasynie.

 

Sądząc po żywych i życzliwych reakcjach w czasie obrad a także w kuluarach, konferencja była potrzebnym i ciekawym wydarzeniem, dobrze wpisującym się w charakter naszych miejscowości. Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i liczymy na dalsze zainteresowanie tematyką rozwoju turystyki w Podwarszawskim Trójmieście Ogrodzie.

 

Koordynatorkami konferencji z ramienia Stowarzyszenia były:

Karolina Likhtarovich i Barbara Potkańska.

Sprawdź również

Śpiew to zdrowie – warsztaty śpiewu naturalnego

We wtorek 10 stycznia Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich zaprasza na pierwsze w 2023 roku …

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content