Dnia 5 marca, w niedzielę, o godz 17.00 w Sali kinowej CKiIO przy ul Świerkowej 1 odbędzie się pokaz filmu w reżyserii Krystyny i Michała Bogusławskich „PSALMUS”.
7 marca minie rok od dnia, w którym pożegnaliśmy MICHAŁA BOGUSŁAWSKIEGO, naszego sąsiada, przyjaciela, nauczyciela i założyciela Podkowiańskiej Wideokroniki, członka Rady Programowej U.O.POKOLENIA, odznaczonego złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis [2015], uhonorowanego odznaką: Zasłużony dla Podkowy Leśnej [2012].
Absolwent Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Niezwykły twórca, który na swoim koncie zapisał nagrody „Wielki Aplauz” za całokształt twórczości w dziedzinie filmu dokumentalnego, a za film muzyczny Psalmus otrzymał, wraz z żoną Krystyną, nagrodę, Złotą Nimfę , na Festival de la Television w Monte Carlo [1983]. Zawsze z największą dbałością szukał tematów, docierał do najdalszych zakątków i odkrywał ich tajemnice. Otrzymał Honorową Nagrodę im. Krzysztofa Kolumba przyznawaną za ocalenie i zachowanie na nośnikach audiowizualnych obrazów i dźwięków świata, który już nie istnienie. 14 września 2008 r prof. Bogusławski odebrał wyróżnienie w Podkowie Leśnej podczas Otwartego Ogrodu Filmowego Europejskich Dni Dziedzictwa „Od Małej Ojczyzny do Europy Ojczyzn” . Przez blisko pięćdziesiąt lat [ 1953-2000] był pracownikiem Telewizji Polskiej, twórcą i kierownikiem cyklu programów Małe Ojczyzny. W latach 1998–2011 pełnił funkcję członka Rady Etyki Mediów (II, III, IV i V kadencja). Był wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Zakładu Reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Piastował również funkcję rektora Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie. Po zakończeniu aktywności zawodowej nie zrezygnował z działania. Postanowił stworzyć i poprowadził Podkowiańską Wideokronikę, która zgromadziła kilkunastu wolontariuszy. Ich wysiłki, wspólnie z prof. Bogusławskim, pozwoliły na stworzenie materiałów dokumentujących wydarzenia kulturalno-społeczne w Podkowie.