Ważne:
Strona Główna / Kultura / Kultura - Aktualności / Włącz mnie – sąsiedztwo wielokulturowe

Włącz mnie – sąsiedztwo wielokulturowe

Ruszył nowy, wielowątkowy projekt integracji i aktywizacji uchodźców z obu ośrodków na terenie gmin Brwinów i Podkowa Leśna.

Projekt – zainicjowany przez warszawskie organizacje pozarządowe i ośrodki kultury z Podkowy Leśnej i Brwinowa – jest próbą skoordynowania różnych działań na rzecz integracji cudzoziemców, przede wszystkim młodych, w wieku szkolnym i przedszkolnym. Został opracowany na podstawie wcześniejszych doświadczeń w projektach integracyjnych wszystkich czterech partnerów oraz nowych, wspólnych pomysłów. Dzięki partnerstwu udało się uzyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej – projekt potrwa więc przez cały rok 2012. Część jego działań będzie otwarta dla publiczności i uczestników, dlatego poniżej przedstawiamy ogólny zarys działań. Więcej informacji już wkrótce na stronach internetowych Ośrodka Kultury w Brwinowie i Centrum Kultury w Podkowie Leśnej.

 

Stowarzyszenie Praktyków Kultury

Dwa spektakle teatralne

Od początku roku szkolnego prowadzimy warsztaty twórcze w ośrodku w Dębaku – teatralne, muzyczne
i kuglarskie. Były one początkowo otwarte dla wszystkich mieszkańców w wieku szkolnym, później przeobraziły się w zajęcia ze stałą grupą najbardziej zaangażowanych osób. Od początku grudnia pracujemy już nad spektaklem – uniwersalną w przesłaniu opowieścią o podróży i szukaniu swojego miejsca w świecie. Spektakl będzie gotowy
w marcu 2012 roku i chcemy go pokazywać także poza ośrodkiem.

Drugi spektakl powstanie w drugim ośrodku i będzie oparty na klasycznej kaukaskiej legendzie o trzech braciach. Wykorzystamy w nim elementy tradycyjnego tańca czeczeńskiego. Próby jeszcze się nie rozpoczęły, ale premierę planujemy wczesną wiosną. Z góry zapraszamy!

 

Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich

CKiIO kierując się  celem zawartym w swojej Strategii Rozwoju na lata 2011 – 2015 – integracją uchodźców ze społecznością lokalną –  przygotowało program warsztatów artystycznych dla dzieci podkowiańskich i dzieci uchodźców z ośrodka w Dębaku, które będą się odbywać przez cały rok 2012.  Jest to niejako kontynuacja projektu wyróżnionego przez Narodowe Centrum Kultury jako jeden  z najciekawszych projektów ubiegłego roku pt. „Niewielka Kolejka Wielkich Idei”, który zaowocował szeregiem wydarzeń na stacji WKD Podkowa Leśna Główna.

Dzieci ze szkoły podstawowej wspólnie będą poznawać różne dziedziny sztuki  i ich techniki, takie jak: szablony, fotografia, film, rzeźba, taniec, freestyle, edycja książki. To,  co wykonają w ramach warsztatów, zostanie zaprezentowane szerszej publiczności podczas otwartych wydarzeń, takich jak pokaz filmu czy wystawa zdjęć. Zaplanowane zostały także pikniki integracyjne, zabawy topograficzne  np. podchody, oraz wyjazd integracyjny. Zależy nam na tym, aby przełamać „ścianę milczenia” wokół dzieci z ośrodka, włączyć je do polskiej społeczności, między innymi po to, aby przyspieszyć ich proces uczenia się języka i zniwelować problemy komunikacyjne. Nabór dzieci będzie się odbywać na terenie Zespołu Szkół w Podkowie Leśnej.

Młodsze dzieci z ośrodka będą regularnie odwiedzać punkt opieki dziennej „Wańka Wstańka”, który działa przy ul. Lipowej w Podkowie Leśnej. Wydaje się ważne, aby również dzieci w tym wieku nie wzrastały w izolacji od kultury kraju, w którym, choćby tylko tymczasowo, przebywają.

 

Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie

Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie proponuje dzieciom uchodźców z obydwu ośrodków zlokalizowanych na terenie gmin Brwinów i Podkowa Leśna możliwość poznania najbliższej okolicy, oraz dalszych zakątków Mazowsza, podczas wycieczek w towarzystwie wykwalifikowanego przewodnika i polskich rówieśników. Ponadto uczestnicy wyjazdów zapoznają się z kulturą i historią naszego regionu, jego pomnikami przyrody i nowinkami technologicznymi. Podczas zajęć prowadzonych w ramach wycieczek zostaną wykorzystane różnego rodzaju środki przekazu, takie jak filmy, pokazy audiowizualne, warsztaty tematyczne, spotkania ze specjalistami z danych dziedzin, oraz gry i zabawy, a także zajęcia sportowe na świeżym powietrzu. Edukacja krajoznawcza zaowocuje stworzeniem przez uczestników polsko-czeczeńskiej mapy: zaznaczymy ciekawe miejsca, warte zapamiętania obiekty, wzbogacimy mapę o zdjęcia i rysunki wykonane przez dzieci. Dodatkowo dzieci, zarówno chłopcy, jak i dziewczynki, będą uczestniczyć w regularnych zajęciach sportowych. Będą włączone w istniejącą strukturę klubu sportowego i dwa razy w tygodniu będą trenować piłkę nożną halową i koszykówkę. Dzięki tak zaplanowanym zadaniom dzieci uchodźców będą miały możliwość integrować się z lokalną społecznością poprzez zabawę, sport i podczas zdobywania rzetelnej wiedzy na temat najbliższej okolicy.

 

Polskie Forum Migracyjne

Jako organizacja z dużym doświadczeniem w prowadzeniu działań psychologicznych i rzecznictwa na rzecz uchodźców, prowadzi w ramach projektu dwa działania:

Wsparcie psychologiczne – pomoże uczestnikom projektu w radzeniu sobie z osobistymi trudnościami, wesprze w budowaniu pozytywnych relacji interpersonalnych i międzykulturowych, a tym samym wzmocni
i utrwali integracyjne efekty udziału w projekcie. Planowane są zarówno zajęcia indywidualne jak i grupowe, prowadzone z dziećmi i ich rodzicami. Wszystkie warsztaty grupowe planowane są w grupach wielokulturowych.

Drugim, niezależnym działaniem jest stworzenie sieci współpracy organizacji i instytucji społecznych działających w pobliżu obydwu ośrodków dla cudzoziemców. Współpraca będzie oparta na istniejących zadaniach i przedsięwzięciach poszczególnych podmiotów, zaś jej głównym celem będzie wypracowanie wspólnych działań skierowanych zarówno do mieszkańców ośrodków, jak i ich sąsiadów z pobliskich miejscowości. Niezwykle ważnym elementem budowania sieci jest bogate doświadczenie zarówno Podkowy Leśnej, jak i Brwinowa w pracy społecznej.

Całe przedsięwzięcie jest inspirowane ideą otwartego społeczeństwa wielokulturowego, w którym jest miejsce dla odmienności, mogącej być także źródłem inspiracji, jak również postrzeganiem sztuki jako przestrzeni porozumienia pomiędzy nacjami. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że włączając uchodźców do naszej społeczności, wyeliminujemy w dalszej perspektywie znaczną część problemów, jakie powstają w wyniku nieporozumienia i braku rzeczywistego kontaktu pomiędzy nami a nimi.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Uchodźców oraz Fundacji Batorego.

 

 

 

Sprawdź również

Śpiew to zdrowie – warsztaty śpiewu naturalnego

We wtorek 10 stycznia Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich zaprasza na pierwsze w 2023 roku …

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content