W najbliższą środę 26 lutego o godz. 18:00 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie odbędzie się spotkanie z Anną Kalinowską, mieszkanką Podkowy Leśnej, autorką książki „Uciec w Himalaje czyli PRL, dewizy i marzenie i wolności”.
Jak wyglądały azjatyckie wyprawy trekkingowe w latach osiemdziesiątych? Jakie towary najlepiej sprzedawały się w Indiach? Jakie było przebicie? Czy Azja to naprawdę jedwabny szlak PRL-u? Z okazji premiery książki „Uciec w Himalaje czyli PRL, dewizy i marzenie i wolności” zapraszamy na spotkanie z autorką, Anną Kalinowską.
Zjawisko wyjazdów „Kierunek Azja” nieco przypominało fenomen Dzikiego Zachodu z czasów gorączki złota. Lecieli, jak i tam po „złote runo”, osobnicy najprzeróżniejsi: romantyczni podróżnicy i kombinatorzy, przekupy z bazarów i wyczynowi himalaiści, amatorzy trekkingu i miłośnicy leżenia na plaży.
Choć tak wiele ich dzieliło, dla wszystkich kluczem do sukcesu wyjazdu był handel z „dobrym przebiciem”. Jedni za te zyski jechali do Nepalu by ruszyć na trekking w Himalaje, inni robili kolejne zakupy, by wieźć nowy towar prosto na polskie bazary. Książka opowiada o wyprawach w tym romantycznym celu – podróży w największe góry świata – i o handlowych perypetiach „po drodze”. Pięć opowiadań – pięć prawdziwych historii. Podane ze swadą, oddają klimat tamtych czasów.
W latach 80. wyprawy trekingowe w Himalaje czy wyjazdy do Indii były najlepszą chwilową ucieczką od szarzyzny i niedostatków Peerelu, dawały poczucie otwartego świata, równych możliwości ze spotykanymi turystami z krajów wolnego Zachodu. O tych wszystkim porozmawiamy z Anną Kalinowską, autorką książki. Fragmenty przeczyta Ewa Decówna. Spotkanie poprowadzi Ewa Podolska (TOK FM).
*tekst pochodzi ze strony Domu Spotkań z Historią http://dsh.waw.pl