Ważne:
Strona Główna / Kultura / Kultura - Aktualności / Uniwersytet Otwarty POKOLENIA

Uniwersytet Otwarty POKOLENIA

W ostatni czwartek, 22 października, uniwersytecki zespół  „Komu Wiersz Komu Piosenkę”  zaprezentował  pierwszą w tym semestrze, ale kolejną, ósmą już premierę.

Spektakl Opowieści profesora Tutki  na podstawie opowiadań Jerzego Szaniawskiego przygotowała i zrealizowała Beata Tarłowska, pod opieką artystyczną Michała Bogusławskiego.

To już drugi rok pracy zespołu  słuchaczy Uniwersytetu Otwartego POKOLENIA. Chętnych do wypróbowana swych sił w „fachu aktorskim” przybywa, a w czasie kolejnych premier widać  jak rozwijają oni swe umiejętności.

 

W podkowiańskich Opowieściach prof. Tutki  zobaczyliśmy – zgodnie z oryginałem – pięciu Panów rozmawiających przy stoliku. Przy herbatce, przy szachach, a nawet przy grze w karty spotkali  się: Sędzia, Rejent, Mecenas, Doktor i profesor Tutka. Ich żywiołem jest rozmowa. Klimaty znane ze sztuk i opowieści Jerzego Szaniawskiego pięknie zabrzmiały w gościnnie użyczonych uniwersytetowi wnętrzach Pałacyku Kasyno. Znalazły się  też  nieodzowne rekwizyty kulturalnego Pana z towarzystwa: melonik, laseczka, parasol…

Gwiazd było tego popołudnia wiele – w postać profesora Tutki wcielali się kolejno: Krzysztof Cichowski, Andrzej Glegolski, Zbigniew Jachimski, Stefan Molęda i Andrzej Tyszka. W kolejne z sześciu opowiadań  wprowadzała słuchaczy Danuta Jocz – narrator tego wieczoru.
Ale to nie koniec. Autorka spektaklu nie byłaby sobą, gdyby nie wkomponowała w to popołudnie muzyki. Drodzy Państwo, czyż jest instrument  brzmiący szlachetniej niż wiolonczela? Wprawdzie tegoż wieczora profesor Tutka opowiedział zebranym wstrząsającą historię o tym, jak  to fortepian zrobił kiedyś na nim największe wrażenie. Jednakże  podkowiańskiemu czwartkowemu spotkaniu  literackiemu towarzyszyło solo na wiolonczeli w wykonaniu gościa specjalnego – pani Nadii Bojadżijew. W  repertuarze  tego popołudnia znalazła się, m.in., Ballada kompozycji jej ojca, Panajota Bojadżijewa, który niegdyś też grał profesorowi Tutce ( a to w serialu TVP A. Kondratiuka z 1966r pt.: KLUB Profesora Tutki).

Uniwersytetowi przyświecają cele edukacyjne. Z reporterskiego obowiązku dodać należy, że spektakl  został poprzedzony wykładem dr Stanisława Falkowskiego – na temat alter ego Jerzego Szaniawskiego czyli Profesora Tutki.

(bt)

Podkowa Leśna, 27 października 2009

Sprawdź również

Śpiew to zdrowie – warsztaty śpiewu naturalnego

We wtorek 10 stycznia Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich zaprasza na pierwsze w 2023 roku …

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content