Ważne:
Strona Główna / Kultura / Kultura - Aktualności / „Białogłosy” – pieśni z Cypru i Iranu

„Białogłosy” – pieśni z Cypru i Iranu

29 czerwca(niedziela) godz. 10.00

Miejsce: Pałacyk Kasyno, ul. Lilpopa 18
Warsztaty śpiewu białego prowadzi: Elżbieta Rojek
Terminy zajęć: niedziela 10.00 – 15.00
Cena: 20 PLN za zajęcia

Elżbieta Rojek – aktorka, wokalistka, animatorka kultury. Od 1986 roku związana z Orkiestrą Mikołaja, eksploruje łemkowską i huculską tradycję muzyczną. Później aktorka Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. W 2002 roku wspólnie z Dorotą Porowską założyła projekt taneczny bazujący na ikonografii starogreckiej.

W 2005 roku powołała Stowarzyszenie Teatralne Chorea, współpracuje również z Uniwersytetem J.J. Lipskiego w Teremiskach założonym przez Danutę i Jacka Kuroniów oraz Stowarzyszeniem Dla Ziemi, które prowadzi działania adresowane do uchodźców, zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Warsztaty „Białogłosy” w CKiIO od poczatku cieszyły się rosnącą popularnością, stąd ich kontynuacja.

Warsztaty mają służyć rozwijaniu naturalnych możliwości wokalnych uczestników.
Oparte są na nauce swobodnego operowania głosem oraz poznawaniu technik wokalnych mogących pomóc w wykonaniu pieśni z różnych kręgów kulturowych. Ideą warsztatu jest odkrywanie przez uczestników różnorodnych możliwości głosowych oraz nabycie umiejętności śpiewu solo i w grupie. Nie jest wymagana umiejętność śpiewania i doświadczenie w śpiewie, ale cierpliwość i otwartość.
Warsztat obejmuje poznawanie podstawowych ćwiczeń i technik oddechowych, uruchamianie rezonatorów, pracę nad barwą głosu, nad fenomenami głosowymi oraz ozdobnikami. Budowanie współbrzmień harmonicznych, pracę z półtonami, rozumienie wielogłosu a także naukę pieśni polifonicznych. Warsztaty obejmują też ćwiczenia muzyczno-rytmiczne, mogące pomóc w wypracowaniu umiejętności rozpoznawania i utrzymania pulsu grupy. Dzięki pracy nad jednoczesnym używaniem głosu i pracy z ciałem/gestem będziemy dążyć do uruchomienia muzyczności całego ciała. Po zakończeniu warsztatu uczestnicy będą mogli samodzielnie wykonać zarówno indywidualnie jak i grupowo trzydzieści pieśni o różnym poziomie trudności. Oprócz poznawania samych pieśni podczas warsztatu uczestnicy nabędą pewną wiedzę na temat kregów kulturowych, w jakich bedziemy się obracać.
W programie warsztatu znajdą się różnorodne pieśni popularne a także pochodzące ze zbiorów prowadzącej.

Każde spotkanie podzielone jest na pięć bloków:
Rozgrzewka – seria ćwiczeń pobudzajacych i uruchamiających ciało.
Oddech – seria ćwiczeń oddechowych, pomagajacych wyrobić prawidłowy oddech oraz słuzących podparciu przepony.
Rytm – seria ćwiczeń rytmicznych, zwiazanych każdorazowo z tematem spotkania, np    przy okazji spotkania z pieśniami bałkańskimi – rytmy nieparzyste, pomagajacych utrzymywać „puls” pieśni.
Dźwięk – seria ćwiczeń głosowych, praca nad wydobyciem prawidłowego dźwięku.
Pieśń – nauka pięciu pieśni z kręgu kulturowego, który jest tematem spotkania.

Sprawdź również

Śpiew to zdrowie – warsztaty śpiewu naturalnego

We wtorek 10 stycznia Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich zaprasza na pierwsze w 2023 roku …

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content