Ważne:
Strona Główna / Kultura / Kultura - Aktualności / Białogłosy – warsztaty śpiewu białego

Białogłosy – warsztaty śpiewu białego

Już w najbliższą niedzielę ponownie zabrzmią Białogłosy, czyli warsztaty śpiewu białego z Elżbietą Rojek. 15 marca, godz. 10.00-15.00
Opłata: 20 PLN za zajęcia
Zapisy: info@ckiopodkowa.pl; 22 758 94 41; 22 729 13 84 w. 22
Miejsce: Pałacyk Kasyno, ul. Lilpopa 18
Warsztaty prowadzi: Elżbieta Rojek – aktorka, wokalistka, animatorka kultury. Od 1986 roku związana z Orkiestrą Mikołaja, eksploruje łemkowską i huculską tradycję muzyczną. Później aktorka Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. W 2002 roku wspólnie z Dorotą Porowską założyła projekt taneczny bazujący na ikonografii starogreckiej. W 2005 roku powołała Stowarzyszenie Teatralne Chorea, współpracuje również z Uniwersytetem J.J. Lipskiego w Teremiskach założonym przez Danutę i Jacka Kuroniów oraz Stowarzyszeniem Dla Ziemi, które prowadzi działania adresowane do uchodźców, zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Warsztaty mają służyć rozwijaniu naturalnych możliwości wokalnych uczestników. Oparte są na nauce swobodnego operowania głosem oraz poznawaniu technik wokalnych mogących pomóc w wykonaniu pieśni z różnych kręgów kulturowych. Ideą warsztatu jest odkrywanie przez uczestników różnorodnych możliwości głosowych oraz nabycie umiejętności śpiewu solo i w grupie. Nie jest wymagana umiejętność śpiewania i doświadczenie w śpiewie, ale cierpliwość i otwartość. Warsztat obejmuje poznawanie podstawowych ćwiczeń i technik oddechowych, uruchamianie rezonatorów, pracę nad barwą głosu, nad fenomenami głosowymi oraz ozdobnikami. Budowanie współbrzmień harmonicznych, pracę z półtonami, rozumienie wielogłosu, a także naukę pieśni polifonicznych. Warsztaty obejmują też ćwiczenia muzyczno-rytmiczne, mogące pomóc w wypracowaniu umiejętności rozpoznawania i utrzymania pulsu grupy. Dzięki pracy nad jednoczesnym używaniem głosu i pracy z ciałem/gestem będziemy dążyć do uruchomienia muzyczności całego ciała. Po zakończeniu warsztatu uczestnicy będą mogli samodzielnie wykonać zarówno indywidualnie jak i grupowo wielu pieśni o różnym poziomie trudności. Oprócz poznawania samych pieśni podczas warsztatu uczestnicy nabędą pewną wiedzę na temat kręgów kulturowych, w jakich będziemy się obracać.

Każde spotkanie podzielone jest na pięć bloków:
Rozgrzewka – seria ćwiczeń pobudzających i uruchamiających ciało.
Oddech – seria ćwiczeń oddechowych, pomagających wyrobić prawidłowy oddech oraz służących podparciu przepony.
Rytm – seria ćwiczeń rytmicznych, związanych każdorazowo z tematem spotkania, np    przy okazji spotkania z pieśniami bałkańskimi – rytmy nieparzyste, pomagających utrzymywać „puls” pieśni.
Dźwięk – seria ćwiczeń głosowych, praca nad wydobyciem prawidłowego dźwięku.
Pieśń – nauka pięciu pieśni z kręgu kulturowego, który jest tematem spotkania.

Sprawdź również

Śpiew to zdrowie – warsztaty śpiewu naturalnego

We wtorek 10 stycznia Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich zaprasza na pierwsze w 2023 roku …

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content