29 marca (sobota), godz. 16.00 – „Kształtowanie przestrzeni publicznej, czyli jak współtworzymy nasze miejsce do życia” – wykład dr Krzysztofa Domaradzkiego;w ramach projektu Kształtowanie świadomości architektonicznej potrzebą społeczną. Projekt realizowany w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Ogród Sztuk i Nauk oraz Związkiem Podkowian, a dofinansowany ze środków UE oś 4 LEADER Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Wstęp wolny!
Ebenezer Howard – założyciel pierwszego w historii Stowarzyszenia Miast Ogrodów, zaczerpnął tę ideę urbanistyczną z powieści dziewiętnastowiecznego futurysty, Edwarda Bellamy’ego, pod tytułem „Patrząc wstecz – 2000 – 1887”, której bohater budzi się hibernacji w roku 2000, kiedy to nawet największe metropolie miały łączyć w sobie zalety wsi i miast.
Założenia urbanistyczne Howarda znalazły swoje odbicie również w planie urbanistycznym Podkowy Leśnej.
Osobom, które dobrze czują się w naszym mieście szczególnie polecamy wykłady dotyczące współczesnego spojrzenia na przestrzeń i metody jej projektowania.
W ramach popularyzacji i uwrażliwienia dzieci i młodzieży na kształt urbanistyczny ich otoczenia, zapraszamy wszystkich chętnych w wieku 5 – 12 lat na serię warsztatów architektonicznych:
„Kształtowanie przestrzeni publicznej, czyli jak współtworzymy nasze miejsce do życia” – wykład dr. Krzysztofa Domaradzkiego;
Dr inż. arch. Krzysztof Domaradzki, adiunkt w Pracowni Urbanistyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej. Autor zrealizowanych koncepcji przebudowy ulic Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście w Warszawie. Współautor wielu planów zagospodarowania przestrzennego w Warszawie i projektów osiedli w miejscowościach podwarszawskich.
W ramach projektu odbywają się jeszcze warsztaty architektoniczne dla dzieci:
27 kwietnia (niedziela), godz. 12.30 – „Natura w mieście”;
11 maja (niedziela), godz. 12.30 – „Kolor i detal w architekturze” (UWAGA! wyjątkowo w budynku przy ul. Świerkowej 1);
8 czerwca (niedziela), godz. 12.30 – „Moje miejsca w mieście / moje miasto, a w nim (topografia terenu);
Warsztaty prowadzi: Barbara Domaradzka, animacja: Aleksandra Mieczkowska.