Ważne:
Strona Główna / Sport i Turystyka / Podkowiańska Szabla – Ogólnopolski Turniej Szermierczy dla dzieci i młodzieży

Podkowiańska Szabla – Ogólnopolski Turniej Szermierczy dla dzieci i młodzieży

W dniu 28 września odbyła się trzecia edycja Podkowiańskiej Szabli. Jest to Ogólnopolski Turniej Szermierczy dla dzieci i młodzieży, którego głównym organizatorem   był Grodziski Klub Szermierczy działający na terenie Powiatu Grodziskiego ucząc fechtunku w Podkowie Leśnej, Milanówku i Grodzisku Mazowieckim.

W hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Bohaterów Warszawy w Podkowie Leśnej stawiło się 101 zawodników z czołowych krajowych klubów, a dodatkowo gościliśmy zawodniczkę z Białorusi. Uroczystego otwarcia turnieju dokonał Burmistrz Podkowy Leśnej  Pan Artur Tusiński,  po czym młodzi szermierze przystąpili do rywalizacji.

Zawody szermiercze podzielone były na dwa etapy. Pierwszy to walki w grupach, gdzie walczy się  każdy z każdym w obrębie swojej grupy. Tam zawodnicy dali z siebie wszystko żeby uplasować się na jak najwyższej pozycji w rozstawieniu do walk w kolejnej fazie turnieju czyli eliminacji bezpośredniej. Na tym etapie zawodnicy dobierani byli parami i toczyli między sobą walki o dalszy udział w turnieju, aż do wyłonienia zwycięzcy.

W Podkowiańskiej Szabli 2019 wystartowali szermierze z dwóch kategorii wiekowych tj. Dzieci (do lat 11) oraz Młodzik (do lat 14).

Ogromnym sukcesem klubu z Grodziska było zdobycie, aż trzech medali. W kategorii dzieci dziewczynek po zaciętej walce półfinałowej koleżanek z klubu Oliwki Dwornik i Emilie Leduc ta pierwsza awansowała do później wygranego finału i zdobyła złoty medal. Natomiast druga zawodniczka uplasowała się na trzecim miejscu. W kategorii młodziczek srebro zdobyła Maja Karlicka po przegranej walce z zawodniczką z Sosnowca Karoliną Hofman.

Na tegorocznej edycji Podkowiańskiej Szabli stanęli na podium:

Kat. Dzieci dziewczynki:

1m Oliwia Dwornik (Grodziski Klub Szermierczy)

2m Karolina Mejłun (UKS Hajduczek Olsztyn)

3m Michalina Walczak (Kolejarz 24 Katowice)

3m Emilie Leduc (Grodziski Klub Szermierczy)

8m Agata Żółtowska

Kat. Dzieci chłopcy:

1m Krzysztof Więch (UKS Szabla Ząbki)

2m Aleksander Popławski (PTS Jagiellończyk Białystok)

3m Michał Kubiak (Szermierka Wołomin)

3m Tadeusz Rowiński (AZS AWF Warszawa)

Kat. Młodzik dziewczynki:

1m Karolina Hofman (TMS Zagłębie Sosnowiec)

2m Maja Karlicka (Grodziski Klub Szermierczy)

3m Antonina Rymaszewska (O.Ś. AZS Poznań)

3m Alicja Swoboda (TMS Zagłębie Sosnowiec)

8m Lidia Tabędzka (Grodziski Klub Szermierczy)

Kat.Młodzik chłopcy:

1m Benedykt Denkiewicz (UKS Szabla Ząbki)

2m Filip Radoch (KKSZ Konin)

3m Kajetan Moczydłowski (MUKS Victor Warszawa)

3m Kacper Malcer (KKSZ Konin)

6m Maksymilian Buśkiewicz (Grodziski Klub Szermierczy)

Obok turnieju głównego rozegrane zostały mini zawody dla dzieci początkujących, w których wystartowało siedmioro młodych Wołodyjowskich. Pierwsze miejsce zajęła uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 im. św. Teresy od Dzieciątka Jezus – Weronika Marek.