Ważne:
Strona Główna / Środowisko / Środowisko - Aktualności / Wiosenne porządki w ogrodzie

Wiosenne porządki w ogrodzie

Zbliża się wiosna a wraz z nią konieczne prace ogrodowe. Prac w tym czasie jest bardzo wiele: sprzątanie, przycinanie, wysiewanie, nawożenie…

Z uwagi na nieprzewidywalną pogodę wiosenną, należy śledzić prognozy i sprawdzać, kiedy mogą wystąpić przymrozki. Wraz z odejściem mrozów, usuwamy zimowe okrycia drzew i krzewów oraz bylin. Jednak miejmy w pogotowiu agrowłókninę,  czy też inne rodzaje zimowych okryć na wypadek wystąpienia nagłych przymrozków.

Pod koniec marca, gdy ziemia jest rozmarznięta, możemy przystąpić do porządkowania naszych ogrodów. Warto zacząć od wygrabiania trawników, lecz na rabatach, tam gdzie jest to możliwe, warto zostawić dłużej liście, gdyż są to bardzo odżywcze związki dla drzew i krzewów.

Po sprzątnięciu liści z rabat, stopniowo usuwamy liście i łodygi bylin, aby mogły one rozwinąć młode pędy. Przycinamy złamane, uszkodzone, chore lub martwe pędy. Ważne jest ,żeby spulchnić i przekopać ziemię w rabatach i nawieźć nową. Podlewamy ziemie wokół drzew i krzewów. Również w tym czasie prześwietlamy drzewa i krzewy owocowe, tak by mogło swobodnie dostać się światło i powietrze do wnętrza korony. Jest to idealny czas na wiosenne cięcie roślin ozdobnych, po to by zachowały ładny pokrój i lepsze kwitnienie. Pamiętajmy – aby cięcia pielęgnacyjne miały sens, muszą być wykonywane systematycznie.

Przed ruszeniem wegetacji przycinamy rośliny, które kwitną latem i jesienią na tegorocznych pędach. To m.in.: Hortensja bukietowa i krzewiasta, drzewiasta, budleja (mocne cięcie), pięciorniki, tawuły, lawendy (koniec marca, początek kwietnia), szałwie, wrzosy, przetaczniki, trawy ozdobne: miskanty, rozplenice.

Gatunki kwitnące na zeszłorocznych pędach, kwitnące wiosną, przycina się później – po przekwitnieniu – m.in. : Forsycje, lilaki, migdałowce, wiśnie ozdobne, tamaryszki, żylistki, krzewuszki, kaliny , wierzba „hakuro – nishiki (mocne cięcie).

Róże przycinamy wtedy, kiedy kwitną forsycje. Skracamy najsilniejsze pędy nad 3 – 4 oczkiem i usuwamy wszystkie przemarznięte, chore i uschnięte pędy. Pamiętajmy jednak, że róże i hortensje tniemy wg. grupy odmian.

Ponadto, ze wszystkich gatunków drzew i krzewów, bez względu na termin kwitnienia, można przeprowadzić cięcia sanitarne polegające na usunięciu martwych, chorych i złamanych pędów.  Pamiętajmy ze chore pędy, mogą stać się źródłem chorób. Warto nadmienić, iż narzędzia ogrodnicze, powinny być dezynfekowane, gdy usuwamy chore pędy, aby nie przenieść chorób na inne rośliny. Sekator musi być również ostry, żeby nie szarpać pędów i móc poprawnie usuwać pędy.

Przycinanie roślin zimozielonych

Na przełomie lutego i marca, jeszcze przed rozwojem pąków i rozpoczęciem wegetacji, należy przeprowadzić cięcie krzewów zimozielonych takich jak np. ligustr, bukszpan oraz iglastych (np. tuje, cisy, jałowce), prowadzonych w formie żywopłotu lub tworzących zielone formy ozdobne. Podczas zabiegu poprawia się kształt i pokrój roślin, usuwając z nich wszystkie gałązki i pędy wychodzące poza obrys nadanego im kształtu. Przycina się także formowane żywopłoty z gatunków liściastych, zrzucających liście na zimę.

Gatunki, których lepiej nie przycinać wcale, to:  magnolie, azalie, różaneczniki, ogniki szkarłatne, perukowce, oczary.

Trawnik

Pielęgnacja trawnika to bardzo rozległy temat. Po zimie, trawnik należy zgrabić, usunąć suchą trawę i filc. Może się okazać ze należy użyć aeratora i wertykulatora, w celu bardziej zaawansowanej pielęgnacji. Aeracja to napowietrzanie, natomiast wertykulacja to usuwanie zeschłych kłączy, mchów itp. Oba te zabiegi mają na celu odświeżenie trawnika i przygotowują do dosiewek, uzupełniania ubytków w trawniku i zagęszczeniu  darni.

Wysiej nasiona i posadź cebulki kwiatów kwitnących jesienią.

Wiosną wysiewamy nasiona warzyw (m.in. brokuły, por, sałata, kalarepa) i kwiatów ozdobnych (m.in. floksy, lewkonie, zatrwian, werbena, niecierpek) do doniczek i rozsadników. Z początkiem maja, możemy rozpocząć wysiewanie do gruntu roślin jednorocznych, jednak wciąż musimy być ostrożni z wysiewem ze względu na przymrozki (zimni ogrodnicy)

Nawożenie

Pierwsze nawożenie najlepiej wykonać nawozami wieloskładnikowymi bogatymi w azot, które spowodują wzrost roślin lub nawozami wolnodziałającymi. Należy również pamiętać o dopasowaniu odpowiedniego nawozu przeznaczonego dla odpowiedniej grupy roślin. Ilość nawozu powinna być zgodna z zaleceniami producenta.

Sprawdź również

Plan polowań zbiorowych Wojskowego Koła Łowieckiego nr 335 „Przyszłość” w sezonie 2022/2023

Urząd Miasta Podkowa Leśna zawiadamia o planowanych polowaniach zbiorowych w obwodzie łowieckim Nr 399 w …

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content