Ważne:

Świat bez pszczół?!

Trudno to sobie wyobrazić. Małe pszczółki zapylają ponad 1/3 roślin, które dają nam żywność. Media alarmują – światowa populacja pszczół jest zagrożona. Problem dotarł już do Polski.
Pierwsze masowe wymieranie  zaobserwowano w Stanach Zjednoczonych w latach 60. ubiegłego wieku. A w latach 2006-2007 w Ameryce Północnej wyginęła jedna trzecia wszystkich pszczół. W 2008 roku kryzys dotarł do Europy. W 2010 roku naukowcy brytyjscy obliczyli, że w ulach w ciągu dwóch lat ubyło 15 % owadów. W Polsce w niektórych regionach kraju nie przeżywa zimy 30 proc. rodzin pszczelich. W Polsce są niecałe 44 miliardy pszczół i z każdą sekundą ubywa ich 105. A to one odpowiadają za zapylanie dużej części roślin uprawnych – alarmują organizatorzy akcji „Pomagamy Pszczołom”.

Dlaczego tak się dzieje?

Nikt jak dotąd nie potrafił wskazać dokładnej przyczyny, choć problem wymierających pszczół badają naukowcy z całego świata. Najczęściej wymieniane czynniki wpływające na wymieranie pszczół: skażenie środowiska prowadzące do obniżenia odporności pszczół, stosowanie chemii w rolnictwie, choroby pszczół – zarówno grzybicze jak i wirusowe, zmiany klimatyczne, transport pszczół na odległość tysięcy kilometrów w celu zapylania, promieniowanie emitowane przez telefonię komórkową, które zakłóca system nawigacyjny pszczół sprawiając, że nie mogą trafić z powrotem do ula.

Stowarzyszenie LGD „Zielone Sąsiedztwo” we współpracy ze Związkiem Podkowian zapraszają  mieszkańców Podwarszawskiego  Trójmiasta Ogrodów do wspólnych działań proekologicznych. Spotkajmy się we wrześniu na zielono-sąsiedzkim  pikniku  i pokażmy, że my też wspieramy pszczoły!

Przygotujemy dla Państwa sadzonki miododajnych roślin, zapewnimy porady ekspertów i spotkanie z najprawdziwszymi pszczelarzami z powołania.  Przyjdźcie z Waszymi dziećmi i wnukami!  Życie w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju to także dbałość o wychowanie przyszłych pokoleń rozumnie gospodarujących wspólnym dobrem jakim jest nieskażone, zróżnicowane środowisko naturalne.

Informacje o tym, jak można pomóc pszczołom są dostępne na stronie internetowej akcji www.pomagamypszczołom.pl. Zachęcamy, zarejestruj się na tej stronie i dowiedz się, co już możesz zrobić. Autorka programów telewizyjnych i książek o ogrodnictwie oraz ambasador akcji Maja Popielarska zwróciła uwagę, że każdy z nas może uczynić swój ogród czy balkon bardziej przyjaznym pszczołom. Wiele roślin, które uważamy za chwasty, dla owadów jest źródłem pyłku i nektaru. Zadbaj, aby w ogrodzie istniała tzw. mozaika siedlisk roślinnych – trochę drzew, trochę krzewów, rabaty z kwiatami, ogródek skalny i miejsce podmokłe (np. małe oczko wodne z płaskimi brzegami). Stwórz w swoim ogrodzie miejsce „pół-dzikie”, gdzie ziemię przekopywać będziesz nie częściej niż raz na 3-4 lata, żeby nie naruszyć norek owadów i gryzoni

Od dziś niech w Podwarszawskim Trójmieście Ogrodów każda pszczoła ma wagę złota!

W materiale wykorzystano informacje ze strony www.pomagamypszczolom.pl,

Podkowa Leśna, lipiec 2011r.

Opracowała Anna Łukasiewicz

Stowarzyszenie LGD „Zielone Sąsiedztwo”

Sprawdź również

Plan polowań zbiorowych Wojskowego Koła Łowieckiego nr 335 „Przyszłość” w sezonie 2022/2023

Urząd Miasta Podkowa Leśna zawiadamia o planowanych polowaniach zbiorowych w obwodzie łowieckim Nr 399 w …

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content