LIGA OCHRONY PRZYRODY ODDZIAŁ W PODKOWIE LEŚNEJ
APEL do dzieci, młodzieży i dorosłych – posiadaczy rowerów i innych jednośladów oraz quadów
Zarząd Oddziału Ligi Ochrony Przyrody w Podkowie Leśnej zwraca się z gorącą prośbą do wszystkich miłośników jazdy rowerowej o zaprzestanie treningów oraz o nie urządzanie rajdów przełajowych na terenie Leśnego Parku Miejskiego w Podkowie Leśnej.
Leśny Park Miejski, położony na wydmach, zalesionych wzgórzach w centrum Miasta-Ogrodu to miejsce wyjątkowe na terenie płaskiego Mazowsza. Wojewoda Mazowiecki Rozporządzeniem Nr 48 z 2003 r. oraz Rozp. Nr 5 z 2007 r. – nadał naszemu Parkowi status zespołu przyrodniczo-krajobrazowego, ponieważ rośnie tu około 500 gatunków roślin i grzybów, w tym wiele roślin rzadkich i w Polsce chronionych, takich jak: lilia złotogłów, konwalia majowa, zawilce, barwinek, kopytnik, bluszcz pospolity. Bogaty jest również świat zwierząt. Występują objęte ochroną gatunki chrząszczy, jaszczurki, padalce, zaskrońce, rzekotki drzewne, bogactwo ptaków śpiewających (np. wilga, drozd, kukułka, kos, rudzik) oraz wiewiórki, jeże, zające, kuny i lisy. Nocą słychać sowy, zauważyć można również nietoperze.
Cenny starodrzew, gęste poszycie i bogate runo leśne czyni to miejsce unikalnym w skali krajowej, a nawet europejskiej i może być wykorzystane w celach dydaktycznych. Jazda rowerami po zboczach wydm stwarza nie tylko niebezpieczeństwo dla pieszych, płoszy również zwierzęta, powoduje obsuwanie się ziemi, odkrywanie korzeni drzew, całkowite zniszczenie krzewów i roślinności naziemnej. W czasie ulewnego deszczu woda porywa piasek z ogołoconych stoków a wzgórza się obsuwają i obniżają, po pewnym czasie przestaną być atrakcyjne również dla kolarzy.
Wydmy podlegają ścisłej ochronie prawnej! Niedopuszczalne jest ich przekształcanie np. pozyskiwanie ziemi do tworzenia toru crossowego.
Prosimy nie niszczcie walorów przyrodniczych, które są naszą wspólną własnością! Ścieżki rowerowe wytyczone w Lesie Młochowskim są równie piękne i ciekawe, a do Leśnego Parku Miejskiego przychodźcie tylko na spacery, podziwiać rośliny i zwierzęta. Pozwoli to na odrodzenie się zniszczonej roślinności i zahamuje postępujący w coraz szybszym tempie proces degradacji podkowiańskich wydm.
Podkowa Leśna, 12 maja 2011 r.