Na jesieni br. Sejmik Województwa przyjął Program Ochrony Powietrza (uchwała nr 115/20 z 8 września 2020 r.). Uchwała ta zawiera łącznie koło 1000 stron. Zawarto w niej szczegółowe opisy stanu jakości powietrza w województwie i wyników pomiarów poziomów substancji w powietrzu w 2018 r., diagnozę źródeł odpowiedzialnych za przekroczeń, niezbędnych działań i podmiotów odpowiedzialnych za ich realizację. Program ochrony powietrza określa działania długoterminowe, których realizacja rozpocznie się w 2021 r., a zakończy w 2026 r.
Integralną częścią Programu ochrony powietrza jest Plan działań krótkoterminowych. Opisano w nim jak należy się zachować w sytuacji ryzyka przekroczenia norm jakości powietrza. Działania krótkoterminowe należy podejmować tylko w czasie trwania powiadomienia o ryzyku – zwykle jest to od 1 do 2 dni.
Jak się dowiesz o ryzyku?
-
Sprawdzaj strony internetowe Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Urzędu Miasta/Gminy
-
Sprawdzaj serwisy społecznościowe (np. Facebook) ww. podmiotów
-
Na smartfonie zainstaluj aplikację RSO (Regionalny System Ostrzegania pokazuje powiadomienia o każdym ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego, docelowego, informowania i alarmowego)
-
Odczytuj wiadomości SMS (Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła Alert o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego SMSem)
-
Śledź informacje w lokalnych mediach
-
Sprawdź jakie jeszcze sposoby informowania prowadzi Twoja gmina i monitoruj je
Co Plan działań krótkoterminowych oznacza dla Ciebie?
materiał ze strony >> http://www.powietrze.mazovia.pl/aktualnosci/wszystkie/zanieczyszczenie-powietrza-ma-znaczenie-w-obliczu-pandemii (link otwiera się w nowej zakładce)