Od 18 lipca 2014 r. zmieniły się przepisy: organizatorzy zbiórek publicznych – stowarzyszenia fundacje i komitety społeczne liczące co najmniej trzy osoby – nie muszą już uzyskiwać pozwoleń i uiszczać opłaty skarbowej. Teraz wystarczy proste zgłoszenie na portalu zbiórki.gov.pl.
Organizatorzy zbiórek publicznych (w których darczyńca pozostaje anonimowy, a wspiera cel zbiórki np. przez datki zbierane do puszek) zgłaszają teraz swoje zbiórki na rządowym portalu zbiórki.gov.pl. Tu też po zakończeniu akcji mają obowiązek opublikować sprawozdania, zawierające dane o tym, ile pieniędzy udało się zebrać i w jaki sposób zostały wykorzystane. Wyjątkiem są zbiórki elektroniczne (np. przez przelew na konto), gdzie żadne zgłoszenia nie są wymagane.
Informacje zbierane na portalu ZBIÓRKI.GOV.PL przeznaczone są dla wszystkich obywateli i są źródłem informacji o organizatorach. Stanowią pomoc przy podejmowaniu decyzji w sprawie wsparcia konkretnych akcji – wyjaśnia Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Publikacja na portalu nastąpi w ciągu maksymalnie 3 dni roboczych od zgłoszenia elektronicznego i w ciągu 7 dni roboczych – dla zgłoszenia tradycyjną pocztą na adres Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Obsługujący portal urzędnicy MAC sprawdzają zgłoszenia pod względem formalnym.
Do zgłoszenia zbiórki elektronicznie potrzebne jest odpowiednie uwierzytelnienie. Może to być certyfikowany podpis elektroniczny (płatny) lub profil zaufany (bezpłatny. Założenie profilu na portalu ePUAP.gov.pl wymaga jedynie kilkunastu minut działań i następnie jednorazowego potwierdzenia w urzędzie skarbowym, oddziale ZUS lub NFZ.