Szanowni Mieszkańcy,
Pragniemy przypomnieć, że wszyscy jesteśmy zobowiązani do podłączania naszych nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Obowiązek ten regulowany jest już na szczeblu europejskim (dyrektywa 91/271/EWG z dnia 21 maja 1991 r. dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych), poprzez regulacje państwowe (przykładowo: ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach), aż po prawo lokalne („Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Podkowa Leśna”). Nasze Miasto Ogród zostało wyposażone w kompletną sieć kanalizacyjną. Jednak do tej pory korzysta z niej niewiele ponad 80% mieszkańców, podczas gdy do końca 2015 roku wskaźnik ten wynosić powinien co najmniej 90%.
Z czego jednak wynikają te naciski na podłączanie się do sieci kanalizacyjnej? Czy zbiorniki bezodpływowe, tzw. szamba, nie są wystarczające?
Odpowiedzi na te pytania dostarcza pobieżna nawet analiza składu ścieków bytowych. Mamy tam więc drobnoustroje (również chorobotwórcze) – głównie bakterie, pasożyty. Do tego spory ładunek związków organicznych ułatwiających dalsze namnażanie mikroorganizmów (wszyscy doskonale znamy zapach ścieków, powodowany w dużym stopniu przez produkty przemiany materii bakterii beztlenowych), jak również mogących powodować choroby, z nowotworami włącznie. Na koniec jeszcze dodajmy różnego rodzaju chemikalia, detergenty. Tworzy się z tego bardzo niebezpieczny koktajl. W przypadku, gdy nasz zbiornik jest faktycznie bezodpływowy, pojawiają się dla nas pewne niedogodności związane z jego opróżnianiem. O tym jednak za chwilę. W tym miejscu trzeba bowiem uzmysłowić sobie, że niestety wiele zbiorników budowanych było już dosyć dawno temu, czasem bez dokładnego przestrzegania obowiązujących w tym względzie przepisów. Przy braku regularnych konserwacji część z nich utraciło szczelność powodując wycieki do gruntu. Składniki zawarte w naszych ściekach dostają się do wód gruntowych, zanieczyszczając je wraz z otaczającą glebą. A warto wiedzieć, że wraz z wodą skażenie może przemieścić się na odległość nawet kilku kilometrów od źródła. Następnie składniki te absorbowane są przez rośliny, w tym również owocowe krzewy i drzewa oraz uprawiane w naszych przydomowych ogródkach warzywa. Tą drogą skażenie może dostawać się do naszych organizmów.
Zakładając jednak całkowitą szczelność naszych zbiorników, ścieki trzeba wypompować i przewieść do oczyszczalni ścieków. Problem zapachu, choć bardzo nieprzyjemny, jest jednak chwilowy i raczej nie powoduje długotrwałych negatywnych skutków. Głównym problemem jest sam transport. Wozy asenizacyjne są duże, ciężkie. Z tego wynika hałas i emisja do atmosfery szkodliwych gazów powstających w wyniku spalania paliwa, jak również zniszczenie dróg dojazdowych, często nieutwardzonych.
Podłączenie naszych domów do sieci kanalizacyjnej eliminuje wyżej wymienione problemy. Znika uciążliwy transport. Zmniejsza się zagrożenie skażenia wód gruntowych i gleby, gdyż w sieci ścieki są przepompowywane na bieżąco, co znacząco ogranicza możliwość namnażania się drobnoustrojów, zaś w przypadku awarii sieci dużo szybciej i sprawniej można reagować.
Wracając zatem do początku – apelujemy, aby Ci z mieszkańców, którzy jeszcze nie są do sieci kanalizacyjnej podłączeni, rozważyli tę sprawę w najbliższym czasie.
Chrońmy razem nasze Miasto Ogród.
Anna Opalińska
Referat Infrastruktury Komunalnej
Urząd Miasta Podkowa Leśna