Ważne:
Strona Główna / Środowisko / Środowisko - Aktualności / Co zrobić z liśćmi na jesieni?

Co zrobić z liśćmi na jesieni?

fot. B. Homontowska

Jak co roku jesienią powraca kwestia spadających liści i kluczowe pytanie: co z nimi robić? Pozwolić im leżeć tam, gdzie spadną czy usuwać z działki. Jak zawsze, są zwolennicy obu rozwiązań. Pierwsi, mając na uwadze charakter leśnych działek w Podkowie Leśnej, zostawiają liście, aby stanowiły próchnicę, tak jak dzieje się to w sposób naturalny w lesie. Nieusuwane liście stanowią także ochronę przed zimnem i śniegiem dla mieszkających w ściółce organizmów. Druga grupa decyduje się na usuwanie liści z działki. Osoby te zazwyczaj używają do tego celu specjalnych kontenerów lub worków, narzekając na dużą ilość liści, a tym samym wysokie koszty ich wywozu. Warto jednak wspomnieć o innych sposobach pozbywania się liści z działki. Suche liście drzew nadają się jako dobry materiał do osłonięcia roślin przed mrozem (z wyjątkiem liści orzecha).

Jesienią warto nimi przykryć kwietne rabaty, ziemię pod żywopłotem lub ułożyć je wokół krzewów. Wiosną, gdy liście wstępnie się rozłożą i zmniejszą swą objętość (co ułatwi ich transport i sprawi, że potrzeba będzie mniej miejsca do ich składowania), można je przeznaczyć na kompost lub wywieźć. Liście użyźniają glebę. Jeśli działka nie jest jeszcze zagospodarowana, liście można przekopywać z glebą. Zysk będzie podwójny, bo kłopotliwe liście rozluźnią glebę i wzbogacą ją w próchnicę. Liście rozsypane i rozgrabione na powierzchni gleby przekopuje się, odwracając każdą skibę tak, by znalazły się na spodzie. Jednak najtańszym sposobem na uporanie się z liśćmi jest kompostowanie. Wiele nie kosztuje, głównie naszą pracę, a dostarcza cennego naturalnego nawozu. Liście można kompostować w różny sposób: na pryzmie lub w obszernej skrzyni z drewna lub siatki. Jeżeli na działce znajduje się kilkanaście dużych drzew liściastych, trzeba na ich zgromadzenie przeznaczyć powierzchnię ok. 3-6 m2.

Aby zrobić kompostownik, należy wybrać mało uczęszczany róg działki, aby nie przeszkadzał mieszkańcom i sąsiadom. Na spód kompostownika warto położyć gałęzie, aby umożliwić przepływ powietrza. Każdą warstwę liści należy przesypywać ziemią, wówczas liście szybciej się rozłożą. Na zimę kompostownik ewentualnie można przykryć słomą, a latem należy go podlewać. Po rozłożeniu się liści uzyskujemy naturalny nawóz pod rośliny. W sklepach są dostępne specjalne preparaty do kompostowników, które przyspieszają proces rozkładu liści.

Referat Gospodarki Miejskiej

Sprawdź również

Plan polowań zbiorowych Wojskowego Koła Łowieckiego nr 335 „Przyszłość” w sezonie 2022/2023

Urząd Miasta Podkowa Leśna zawiadamia o planowanych polowaniach zbiorowych w obwodzie łowieckim Nr 399 w …

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content