Co roku wiosną rośnie liczba błąkających się psów, zagubionych, a także porzuconych. Na spacerach spotykamy coraz więcej opiekunów z suczkami w okresie rui i niespokojne, pobudzone psy. Zarówno u nie wysterylizowanych suk, jak i nie wykastrowanych samców w pewnym okresie występuje zwiększona skłonność do ucieczek. Zdarza się to nawet tym najbardziej posłusznym. Psy w tym okresie potrafią przeskoczyć przez siatkę, podkopać podmurówkę czy nawet przegryźć smycz i – nie zważając na nawoływanie właściciela – uciec.
Pieskie życie
Gdy urząd zostanie poinformowany o tym, że w okolicy błąka się bezpański pies, zawiadamia o tym firmę, z którą współpracuje w takich przypadkach. Pies zostaje złapany i przez tydzień czeka na właściciela w domu zastępczym, gdzie ma zapewnioną żywność i legowisko. Jednocześnie w urzędzie rusza akcja poszukiwania właściciela (ogłoszenia na tablicach i na stronie internetowej). Gdy właściciel nie zgłosi się po swojego pupila, pies zostaje przewieziony do schroniska w Milanówku. Psy agresywne od razu są tam transportowane.
Mieszkańcu, kiedy zgubi się Twój pupil, zareaguj szybko. Zadzwoń do sąsiednich gmin, do schroniska, urzędu, straży zwierząt powiatu grodziskiego. Pamiętaj, że Twój pies, kiedy już wydostanie się z domu, może nie tylko odnieść poważne rany na skutek walk z innymi psami, może także zaginąć lub ulec wypadkowi! Wielu zrozpaczonych właścicieli, którzy poszukują swoich pupili, mimo usilnych starań nigdy ich nie odnajdują. Zwracamy się z apelem do mieszkańców, aby szczególnie pilnowali swoich podopiecznych.
WAŻNE TELEFONY:
Urząd Miejski, Referat Gospodarki Miejskiej,
tel. 22 759 21 25
Straż Zwierząt SOS powiatu grodziskiego
(www.strazzwierzat.pl):
– zgłoszenia interwencji tel. 798 058 283
– adopcje kotów tel. 603 823 462
– adopcje psów tel. 787 747 977
Schronisko w Milanówku
(www.schroniskomilanowek.pl),
tel. 22 724 82 05
Beata Homontowska
Referat Gospodarki Miejskiej