Szanowni Państwo!
Nasze prace nad koncepcją rewitalizacji parku dobiegają końca. 29 września odbyło się już ostatnie spotkanie projektantów i przedstawicieli urzędu miasta z mieszkańcami. Na spotkaniu przedstawiliśmy trzecią wersję koncepcji restauracji parku, z przywróconą „dużą” wersją placu zabaw, szczegółowym projektem ścieżki edukacji przyrodniczej i ścieżki sprawnościowej oraz dodanymi dwoma wejściami do parku i zmianą liczby zachowanych dróg parkowych w strefie II. Część z osób obecnych na Sali wypełniła również ankietę na temat oczekiwań w stosunku do rodzaju urządzeń dedykowanych do ścieżki sprawnościowej (wyniki w trakcie opracowywania). Poniżej prezentujemy Państwu rysunek przedstawiające ww. korekty koncepcji.
|
Scieżka przyrodnicza jest oznakowana cyframi arabskimi i opisana w legendzie, ścieżka sprawnościowa – literami.
Pozostałe elementy koncepcji pozostają bez zmian, to znaczy zgodnie z wersją II projektu, to znaczy:
1. Strefy użytkowania.
Ideowy podział terenu parku na trzy strefy użytkowania i ochrony pozostaje w wersji zmienionej, zgodnie z życzeniem mieszkańców wyrażonym na 1-szym spotkaniu w czerwcu br. W efekcie zwiększony jest obszar strefy III (największe obostrzenia w korzystaniu z parku) kosztem zmniejszenia strefy II (średnie obostrzenia). Powierzchnia obszaru wokół Pałacyku (I strefa) pozostaje bez zmian.
|
2. Ogrodzenie Parku:
Przyjęliśmy wariant zakładający: zupełny brak ogrodzenia, a tylko zaznaczone wejścia za pomocą metalowych bram lub furtek z murowanymi słupkami, możliwie oryginalnymi. W przyszłości, jeśli uda się zdobyć dotację z zewnątrz, można zastanawiać się nad uzupełnieniem ich o ogrodzenie metalowe, ażurowe, 40 do 80 cm wysokości, bez ogrodzenia od strony nasypu kolejki. Zapobiegnie to niekontrolowanemu wjeżdżaniu samochodów i motocykli na teren parku. W każdym wariancie wstęp do parku pozostaje bezpłatny.
|
Jeszcze raz prezentujemy rysunki koncepcyjne ogrodzenia (rys. Tomasz Turczynowicz) Brama z ławkę i ujęciami wody byłaby tylko na przedłużeniu ulicy Lilpopa, furtki z murowanymi słupkami w miejscach, gdzie historycznie się znajdowały (pary czarnych kwadratów na rysunku). Od strony ulicy Parkowej i Kwiatowej znalazłoby się opcjonalnie niskie ogrodzenie metalowe lub drewniane – patrz komentarz powyżej (od strony nasypu kolejowego brak ogrodzenia).
3. Teren spotkań mieszkańców i jednocześnie miejsce do gier (boule, krokiet, krykiet, kometka) przed Kasynem oraz plac zabaw dla dzieci:
Zrezygnowaliśmy z wgłębnika i trybun ziemnych, przyjmując wariant zakładający pozostawienie do użytku mieszkańców płaskiego terenu teren (jak obecnie) i murawy o charakterze łąki bez zmian gatunkowych w stosunku do stanu obecnego. W głębi (od strony MOK-u), znalazłoby się miejsce do gry w siatkówkę i kometkę, z drewnianymi słupkami na siatkę.
Na wniosek mieszkańców powróciliśmy do wariantu zakładającego nieco większy plac zabaw, zlokalizowany na łące rekreacyjnej u podnóża Pałacyku- Kasyna.
Pod koniec bieżącego tygodnia zostanie podjęta decyzja co do ostatecznej formy koncepcji i wówczas przystąpimy do przygotowywania dokumentacji wykonawczej. Będzie ona gotowa na koniec października br.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Państwu za dotychczasową współpracę. Nadal (do piątku) czekamy na listy, maile i wpisy na forum internetowym.
W imieniu zespołu projektantów
|
Beata Gawryszewska