Imię Róży w Podkowie Leśnej
jsnarska
2012-10-08
Org. pozarządowe - Aktualności
Dnia 29 września 2012 r. odbył się w Podkowie Leśnej w parku Przyjaźni Polsko-Węgierskiej II piknik rodzinny promujący działania proekologiczne.
„Imię róży” to przede wszystkim spotkanie pasjonatów i miłośników zdrowego i ekologicznego podejścia do życia. W trakcie pikniku mieszkańcy Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów (Milanówek, Podkowa Leśna, Brwinów) mieli przyjemność skosztowania konfitury z dzikiej róży oraz otrzymania sadzonki rosa rugosa, z której owoców bogatych w witaminę C mogą sami przyrządzić przetwory. Odbyły się również dwa pokazy kulinarne przedstawiające proces przygotowania dżemu z dzikiej róży. Wykonanie jest bajecznie proste:
1 kg owoców róży (dojrzałych, odszypułkowanych, wydrylowanych – usunięte pestki)
1 kg cukru żelującego
Wydrylowane owoce dokładnie umyć (i zbierać oczywiście w miejscach oddalonych od zanieczyszczeń).
Do przygotowane naczynia ok. 2 l, wsypać warstwami owoce róży, przesypując je cukrem żelującym i odstawić na ok. 6 godz. – to jedyny pkt który wymaga dłuższego czasu. Po tym czasie wstawiamy naczynie na gaz i gotujemy całość ok. 4 min, intensywnie mieszając do momentu zagotowania. Owoce róży są dość twarde, proponujemy je trochę zmiksować podczas gotowania. Uzyskujemy w ten sposób konsystencję konfitur.
Tak przygotowaną konfiturę nakładamy do słoików drewnianą łyżką, mocno zamykamy i odstawiamy do góry nogami w celu zawekowania ( ok. 5 min.)
Podczas pikniku zostało rozdanych ok. 600 sadzonek róż, które pochodzą z Ekologicznego Gospodarstwa Rolno Leśnego p. Jana Czarta z Łęgajny. Sadzonki posiadają certyfikat i są z wiarygodnego źródła.
Zachęcamy gorąco mieszkańców do sadzenia w przydomowych ogrodach roslin miododajnych a także rosa rugosa, która okreslana jest jako roslina pyłkodajna. A w przyszłości zachęcamy do zbioru owoców rózy z własnych krzaczków i przygotowania z nich smacznych i zdrowych przetworów domowych.
W trakcie degustacji dzikiej róży uczestnicy pikniku otrzymali również informację o sposobie jej sadzenia oraz właściwościach leczniczych i ochronnych. Sadzonki dzikiej róży powinno sadzić się w odległości 50-70 cm w okresie jesiennym na przełomie września/października. Dzika róża jest bogata w wit. C – gdzie 100 g. owoców zawiera jej aż od 900 do 3 500 tys. miligramów.
W trakcie pikniku mieszkańcy mogli również zaopatrzyć się w słoik miodu gryczanego, akacjowego, lipowego, leśnego oraz pyłku pszczelego. Pszczelarze z Grodziskiego Koła odpowiadali na liczne pytania słuchaczy odnośnie właściwości miodu, sposobów spożycia. Największą atrakcją był „mini ul” gdzie dzieci i dorośli podpatrywali mozolną pracę pszczół.
Rowerzyści i spacerowicze otrzymali questy z trasami po Podkowie Leśnej i Brwinowie, które kończą się zdobyciem skarbu. Wierszowany przewodnik z licznymi zagadkami i hasłami jest propozycją aktywnej formy zwiedzania najciekawszych miejsc naszej okolicy. Jest to przede wszystkim alternatywna forma wobec tradycyjnych map i możliwość odkrycia swojego miasta na nowo. Gorąco zachęcamy do spacerów z rodzinami i przyjaciółmi!
16 września, w czasie EDD promowaliśmy we współpracy z Biblioteką w Brwinowie tradycyjne nasadzenia podczas spotkania IMIĘ RÓŻY w Otrębuskiej filii Biblioteki. Zbieraliśmy także zapisy na sadzonki od osób, które wolą odebrać je w Toeplitzówce.
Sadzonki zostały także przekazane zainteresowanym instytucjom. Róże zakwitną m. innymi wokół Biblioteki w Podkowie Leśnej i przy Zespole Szkół. Przy sadzeniu róż wzdłuż nowego ogrodzenia przy szkole w Podkowie pomagali uczniowie, którzy sadzonki „otrzymali w adopcję” . Obiecali opiekować się roślinkami a nawet nadali im imiona. 6 października w gronie Zarządu LGD posadzilismy rosa rugosa przy CKiIO na Swierkowej 1. Już w przyszłym roku nasze sadzonki zakwitną w Brwinowie i Podkowie.
Opiekunem całości akcji i najlepszym promotorem zdrowotnych właściwości przetworów z róży jest Piotr Skalski. Ciastka z różaną konfiturą otrzymały wyróżnienie podczas konkursu na Produkt Lokalny organizowanego w czasie EDD w Podkowie Leśnej przez TPMOPL.
Ogółem zamówiliśmy dla naszych mieszkańców i instytucji 1000 sztuk róży owocowej. Wierzymy, że podobnie jak poprzednie partie rozdawanych roślin miododajnych znajdą one bezpieczne miejsca w naszych ogrodach i na balkonach. Będą przez najbliższe lata pachniały, cieszyły oczy i pomagały przetrwać zagrożonej populacji pszczół. Jest to nasz osobisty, lokalny wkład w ochronę bioróżnorodności poprzez powrót do tradycyjnych nasadzeń.
Wspólnie wzielismy udział w ogólnoeuropejskim tygodniu inicjatyw proekologicznych – „European Land Stewardship Week”.
Jest to kampania promująca wydarzenia ekologiczne w całej Europie w czasie jednego tygodnia – od 28 września do 7 października 2012. Głównym celem Land Stewardship Week jest wzrost świadomości na temat Ziemi i jej zasobów – przyrodniczych, kulturowych i krajobrazowych. Tydzień inicjatyw ekologicznych jest organizowany wspólnymi siłami pojedynczych osób, organizacji i instytucji, które działają na rzecz zachowania naturalnego, wiejskiego oraz kulturowego dziedzictwa swoich terenów.
Dziękujemy za liczne przybycie i zainteresowanie mieszkańców oraz przedstawicieli władz samorządowych, zespołu szkół, stowarzyszeń i instytucji publicznych!
Stowarzyszenie LGD Zielone Sąsiedztwo