Drzewa istnieją na Ziemi od ponad 370 mln lat, więc dużo dłużej niż my. Znacznie wyróżniają się spośród innych organizmów tu żyjących. Przede wszystkim są to największe organizmy na Ziemi – niektóre osiągają ponad 100 m. Również żyją znacznie dłużej niż jakiekolwiek inne – nawet po kilkaset lat, a zdarzają się okazy liczące kilka tysięcy lat. Gdyby mogły mówić, na pewno wiele ciekawych historii by nam opowiedziały, ponieważ były świadkami naszej historii. Zawsze budziły u ludzi wiele emocji – podziw, szacunek, czasami lęk. W starożytności wiele drzew traktowanych było jak bóstwa. Współcześnie, kiedy zdobywamy wiedzę o drzewach nasz stosunek do nich nie traci na mistycyzmie, a wręcz dostrzegamy o wiele więcej ich walorów i w większym stopniu doceniamy ich znaczenie i rolę jaką pełnią na Ziemi. Bez nich nie byłoby życia. Spotykamy je w różnych środowiskach, klimatach i niewiele jest miejsc na ziemi, gdzie drzewa nie rosną. Głównie kojarzą nam się z pięknem lasu, ale każdego dnia spotykamy je w parkach, przy drogach i miejskich ulicach, sadach, a czasami samotne wśród pól uprawnych.
W Podkowie Leśnej i Brwinowie żyjemy w bezpośrednim, zielonym sąsiedztwie drzew a Stowarzyszenie LGD „Zielone Sąsiedztwo” realizując międzynarodowy projekt „Forests for „All, All for forests” promuje proekologiczne postawy i wiedzę o lesie.
Znaczenia drzew nie sposób przecenić:
-
są głównymi producentami tlenu i jednocześnie głównymi konsumentami atmosferycznego dwutlenku węgla,
-
zapewniają odpowiednią wilgotność powietrza i gleby, stabilizują klimat,
-
ich korzenie spowalniają erozję gleby, umacniają brzegi rzek, jezior i mórz,
-
dostarczają schronienia oraz pokarmu dla zwierząt i ludzi oraz tworzą środowisko dla roślin,
-
ludzie wykorzystują drewno jako surowiec w bardzo wielu dziedzinach,
-
kształtują krajobraz
-
po śmierci ich rozkładające się drewno jest środowiskiem życia wielu organizmów, głównie grzybów i owadów
-
aż wreszcie są źródłem natchnienia dla artystów, poetów, malarzy
17 marca w sobotnie popołudnie spotkaliśmy się w Bibliotece w Otrębusach aby uczestniczyć w dwóch wernisażach. W gościnnych, nastrojowych wnętrzach Pałacyku Toeplitzów zawisły obrazy olejne piętnastu uczestniczek lutowych warsztatów „Drzewa życia” organizowanych we współpracy z podkowiańska Galerią Artefakt. Oglądając wystawione prace można spróbować przyporządkować im zaproponowane cytaty lub fragmenty poezji przygotowane dla zwiedzających w formie karteczek do zawieszania. W ten sposób widz może wejść w dialog z twórcą a jednocześnie zastanowić się czym dla niego samego są drzewa; symbolem, surowcem, towarzyszem…?
Drugą część wystawy tworzą prace dzieci i młodzieży z okolic Kań wykonywane pod opieką p. Doroty Płóciennik. Dla najmłodszych artystów i ich rodziców udział w wernisażu był równie inspirujący jak i dla dojrzałych autorek, mieszkanek okolic Gminy Brwinów i Miasta Podkowa Leśna. Spotkanie zakończyła prezentacja pt „Pod tureckimi cedrami” podsumowująca wizytę studyjną w tureckim Tarsusie zrealizowaną w ramach współpracy międzynarodowej LLP Grundtvig. Dzięki gościnności p dyr. Grażyny Nowocień wernisaże jak zwykle odbyły się w ciepłej, miłej atmosferze.
Prace można oglądać w Bibliotece w Otrębusach do końca kwietnia. Zapraszamy na wystawę!
Program LLP Grundtvig dotyczy szeroko rozumianej edukacji ogólnej (niezawodowej) osób dorosłych i wspiera współpracę na poziomie europejskim w tym obszarze.
Anna Łukasiewicz Prezes Stowarzyszenia LGD „Zielone Sąsiedztwo”,
Barbara Potkańska Koordynator merytoryczny projektu