Współczesne miasta to skomplikowane organizmy. Żeby skutecznie pełnić swoją rolę, muszą posiadać rozbudowaną infrastrukturę. Żywe i atrakcyjne miasto to przede wszystkim funkcjonalna sieć komunikacyjna doprowadzająca do instytucji, biur, urzędów, punktów handlowych, instytucji kultury, kościołów, przychodni, cmentarzy, hoteli.
Elementem struktury współczesnego miasta jest informacja. Poprzez rzetelne opisanie struktury miejskiej staje się ona czytelna, dostępna, przyjazna i otwarta dla mieszkańców i gości.
Ta właśnie konstatacja legła u podstaw pomysłu zintegrowanego miejskiego systemu informacji kulturalnej w zabytkowym mieście ogrodzie Podkowa Leśna.
1 lipca został rozstrzygnięty przetarg na dostawę z montażem Miejskiego Systemu Informacji Kulturalnej w Podkowie Leśnej. System będzie budowała spółka Utal z Kobylnicy. Miasto na budowę Systemu pozyskało w lutym bieżącego roku dofinansowanie w wysokości 749 480,28 zł co stanowi 85 % wartości realizacji całego dofinansowania.
Jeszcze w sierpniu będziemy mieli w Podkowie Leśnej jednolity system nośników pod względem wizualnym. System ma uporządkować informację o przestrzeni publicznej, nadać jej usystematyzowany, spójny kolorystycznie i funkcjonalnie charakter. Przejrzystość informacyjna ma ułatwiać mieszkańcom i przyjezdnym poruszanie się po mieście.
W dniu dzisiejszym (9 lipca) w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie zespołu roboczego dotyczące technicznych uzgodnień związanych z instalacją Systemu w mieście.
Założona we wniosku realizacja dotyczy części kompleksowego projektu systemu informacji miejskiej, autorstwa Joanny Burakowskiej i obejmuje informację o lokalizacji instytucji kultury i zabytków (plan miasta, pylony kierujące, nośniki z nazwami ulic, piktogramami) oraz informację kulturalną o mieście (panele i słupy ogłoszeniowe). W ramach projektu powstaną panele z miejscem na plakaty i ogłoszenia oraz słupy ogłoszeniowe, gdzie będą zamieszczane informacje o wydarzeniach kulturalnych. Informacje o obiektach zabytkowych i instytucjach będą prezentowane na pylonach kierunkujących. Przy ulicach wjazdowych do miasta (od zachodu, wschodu i południa) staną dodatkowo trzy witacze, a na niektórych skrzyżowaniach – wolnostojące nośniki z nazwami ulic.
Projekt zakłada, że poza tradycyjnym systemem oznakowania utworzy się aplikację informatyczną oraz stronę internetową kompatybilną funkcjonalnie z mobilnym przewodnikiem. Po zainstalowaniu na urządzeniu mobilnym (smartfon, tablet) aplikacja umożliwi dostęp między innymi do:
• informacji dotyczących kalendarza wydarzeń kulturalnych, społecznych i obywatelskich,
• informacji o budynkach, parkach, pomnikach, muzeach, domach kultury, miejscach historycznych i związanych z wybitnymi osobami i wydarzeniami z historii miasta,
• informacji o podkowiańskich instytucjach, w tym o domach kultury, organizacjach pozarządowych, kościołach, urzędzie pocztowym, policji, itp.
• opisu wytyczonych tras spacerowych,
• galerii zdjęć związanych z obiektami dziedzictwa kulturowego, miejscami i wydarzeniami.
Dla turystów zagranicznych część informacji w aplikacji będzie przetłumaczona na język angielski.
Warto podkreślić, że realizacja projektu uwzględnia potrzeby osób niepełnosprawnych. Na wszystkich planach miasta zostanie naniesiona powłoka z informacją w języku Braille’a. Na słupkach z nazwami ulic oraz piktogramami, w połowie ich długości, będą zainstalowane nakładki zawierające informację dla osób niewidomych. Wewnątrz budynku Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich zainstalowany zostanie system wzmocnienia dźwięku, tzw. pętlę induktofoniczną.
|
|