Ważne:
Strona Główna / Samorząd / Samorząd - Aktualności / Poradnik architektoniczny dla Podkowy Leśnej

Poradnik architektoniczny dla Podkowy Leśnej

Urząd Miasta wydał publikację pt. Poradnik architektoniczny dla Podkowy Leśnej, autorstwa Izabeli Gajny, Andrzeja Kutiaka, Magdaleny Prosińskiej oraz we współpracy ze Związkiem Podkowian i pod patronatem honorowym INTBAU. Wszystkich Państwa zainteresowanych remontem lub przebudową, także planujących budowę  domu w Podkowie Leśnej zachęcamy do pobrania publikacji w Urzędzie Miasta w Referacie Planowania i Rozwoju Miasta.
Publikacja zawiera syntetyczny opis dominującego w Podkowie Leśnej typu zabudowy, jej skalę, formę i geometrię, opis architektury krajobrazu (ogrodzenia, nawierzchnie, roślinność), stosowane materiały, rodzaje dachów oraz stolarki okiennej i drzwiowej.
Autorzy wykorzystali materiały zgromadzone podczas podkowiańskich warsztatów architektonicznych, w tym odbywających się w czasie Festiwalu Otwarte Ogrody. Poprzez próbę pokazania wybranych styli i detali architektonicznych chcemy zainspirować inwestorów, architektów oraz firmy budowlane do planowania budynków zgodnych z charakterem i tradycjami miejsca. Publikacja jest zbiorem cennych wskazówek także dla tych, którzy są właścicielami starych domów i ogrodów.
Zmiany społeczne i ekonomiczne ostatnich lat prowadzą do stopniowego zanikania charakteru polskich miejscowości. Historyczne budynki znajdują się często w rękach osób lub instytucji, które nie rozumiejąc lokalnej kultury, prowadzą rozbudowy i remonty powodujące nieodwracalne zmiany w ich charakterze a tym samym nieodwracalne straty w zasobach lokalnego dziedzictwa. Historyczny detal architektoniczny taki jak zabytkowa stolarka i okucia, pokrycia dachów, ogrodzenia oraz tradycyjne materiały nadające miejscom niepowtarzalny charakter stopniowo znikają z polskiego krajobrazu. Osoby budujące nowy dom ignorują historyczne wzorce i wprowadzają style całkowicie obce lokalnej architekturze, czerpiąc z gotowych wzorów zamieszczanych w żurnalach lub sprzedawanych masowo przez biura architektoniczne czy firmy budowlane. Również współczesna Podkowa Leśna stopniowo zmienia swój charakter. (ze wstępu do Poradnika).
Wydanie publikacji jest realizacją zadania zaplanowanego w zaktualizowanej Strategii Rozwoju Miasta i zostało sfinansowane w części z pozyskanej dotacji za pośrednictwem LGD „Zielone Sąsiedztwo”.

Sprawdź również

Posiedzenie Komisji Gospodarki i Rozwoju 15.12.2022

Informacja o posiedzeniu Komisji Gospodarki i Rozwoju w dniu 15.12.2022 r. – program i materiały

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content