Urząd Miasta wydał publikację pt. Poradnik architektoniczny dla Podkowy Leśnej, autorstwa Izabeli Gajny, Andrzeja Kutiaka, Magdaleny Prosińskiej oraz we współpracy ze Związkiem Podkowian i pod patronatem honorowym INTBAU. Wszystkich Państwa zainteresowanych remontem lub przebudową, także planujących budowę domu w Podkowie Leśnej zachęcamy do pobrania publikacji w Urzędzie Miasta w Referacie Planowania i Rozwoju Miasta.
Publikacja zawiera syntetyczny opis dominującego w Podkowie Leśnej typu zabudowy, jej skalę, formę i geometrię, opis architektury krajobrazu (ogrodzenia, nawierzchnie, roślinność), stosowane materiały, rodzaje dachów oraz stolarki okiennej i drzwiowej.
Autorzy wykorzystali materiały zgromadzone podczas podkowiańskich warsztatów architektonicznych, w tym odbywających się w czasie Festiwalu Otwarte Ogrody. Poprzez próbę pokazania wybranych styli i detali architektonicznych chcemy zainspirować inwestorów, architektów oraz firmy budowlane do planowania budynków zgodnych z charakterem i tradycjami miejsca. Publikacja jest zbiorem cennych wskazówek także dla tych, którzy są właścicielami starych domów i ogrodów.
Zmiany społeczne i ekonomiczne ostatnich lat prowadzą do stopniowego zanikania charakteru polskich miejscowości. Historyczne budynki znajdują się często w rękach osób lub instytucji, które nie rozumiejąc lokalnej kultury, prowadzą rozbudowy i remonty powodujące nieodwracalne zmiany w ich charakterze a tym samym nieodwracalne straty w zasobach lokalnego dziedzictwa. Historyczny detal architektoniczny taki jak zabytkowa stolarka i okucia, pokrycia dachów, ogrodzenia oraz tradycyjne materiały nadające miejscom niepowtarzalny charakter stopniowo znikają z polskiego krajobrazu. Osoby budujące nowy dom ignorują historyczne wzorce i wprowadzają style całkowicie obce lokalnej architekturze, czerpiąc z gotowych wzorów zamieszczanych w żurnalach lub sprzedawanych masowo przez biura architektoniczne czy firmy budowlane. Również współczesna Podkowa Leśna stopniowo zmienia swój charakter. (ze wstępu do Poradnika).
Wydanie publikacji jest realizacją zadania zaplanowanego w zaktualizowanej Strategii Rozwoju Miasta i zostało sfinansowane w części z pozyskanej dotacji za pośrednictwem LGD „Zielone Sąsiedztwo”.
Sprawdź również
Posiedzenie Komisji Gospodarki i Rozwoju 15.12.2022
Informacja o posiedzeniu Komisji Gospodarki i Rozwoju w dniu 15.12.2022 r. – program i materiały