Ważne:
Strona Główna / Samorząd / Samorząd - Urząd Miasta / List Zespołu Projektantów SGGW do Mieszkańców

List Zespołu Projektantów SGGW do Mieszkańców

1 marca 2007 r.

 

Szanowni Państwo!

Mam przyjemność zaprezentować Państwu ostateczną koncepcję restauracji Parku Miejskiego, która jest wynikiem naszej pracy nad Projektem Rewitalizacji Parku Miejskiego w Podkowie Leśnej, zakończonej w październiku 2006 roku.

Dokumentacja wykonawcza sporządzona na bazie tej koncepcji uzyskała w połowie grudnia ub. roku pozytywną opinię Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

W przypadku Urzędu Konserwatora Przyrody stało się jednak inaczej. Po trzy i półmiesięcznym oczekiwaniu otrzymaliśmy decyzję negatywną, w naszym pojęciu nie popartą argumentami merytorycznymi i krzywdzącą szeroko pojęty interes podkowiańskiej przyrody, krajobrazu i mieszkańców miasta. Postanowiliśmy odwołać się od tej decyzji.

W związku z tym, że procedura prawna z pewnością potrwa kolejne tygodnie, a rewitalizację parku uważamy za sprawę publiczną, nie chcemy zostawiać Państwa bez informacji.

Załączamy kopie decyzji konserwatorskich oraz tekst naszego odwołania do Ministra Środowiska.

Przypominam również, ze pełna dokumentacja projektu Parku miejskiego jest dostępna do wglądu w Urzędzie Miasta, przy ul. Akacjowej.

Projekt Parku Miejskiego

Ideowy podział terenu parku na trzy strefy użytkowania i ochrony pozostaje w wersji zmienionej, zgodnie z życzeniem mieszkańców wyrażonym na 1-szym spotkaniu w czerwcu br. W efekcie zwiększony jest obszar strefy III (największe obostrzenia w korzystaniu z parku) kosztem zmniejszenia strefy II (średnie obostrzenia). Powierzchnia obszaru wokół Pałacyku (I strefa) pozostaje bez zmian.

Tabela

2. Ogrodzenie Parku:

Przyjęliśmy wariant zakładający: zupełny brak ogrodzenia, a tylko zaznaczone wejścia za pomocą metalowych bram i furtek z murowanymi słupkami, możliwie oryginalnymi. W przyszłości, jeśli uda się zdobyć dotację z zewnątrz, można zastanawiać się nad uzupełnieniem ich o ogrodzenie metalowe, ażurowe, 40 do 80 cm wysokości, bez ogrodzenia od strony nasypu kolejki. Zapobiegnie to niekontrolowanemu wjeżdżaniu samochodów i motocykli na teren parku. W każdym wariancie wstęp do parku pozostaje bezpłatny.

Rys.

Jeszcze raz prezentujemy rysunki koncepcyjne ogrodzenia (rys. Tomasz Turczynowicz) Brama z ławkę i ujęciami wody byłaby tylko na przedłużeniu ulicy Lilpopa, furtki z murowanymi słupkami w miejscach, gdzie historycznie się znajdowały (pary czarnych kwadratów na rysunku). Od strony ulicy Parkowej i Kwiatowej znalazłoby się opcjonalnie niskie ogrodzenie metalowe – patrz pkt 2 (od strony nasypu kolejowego brak ogrodzenia).

3. Teren spotkań mieszkańców i jednocześnie miejsce do gier (boule, krokiet, krykiet, kometka) przed Kasynem oraz plac zabaw dla dzieci:

Zrezygnowaliśmy z wgłębnika i trybun ziemnych, przyjmując wariant zakładający pozostawienie do użytku mieszkańców płaskiego terenu teren (jak obecnie) i murawy o charakterze łąki bez zmian gatunkowych w stosunku do stanu obecnego. W głębi (od strony MOK-u), znalazłoby się miejsce do gry w siatkówkę i kometkę, z drewnianymi słupkami na siatkę. Ścieżka sprawnościowa również została umieszczona w pobliżu polany rekreacyjnej przy Pałacyku-Kasynie.
Na wniosek mieszkańców powróciliśmy do wariantu zakładającego nieco większy plac zabaw, zlokalizowany na łące rekreacyjnej u podnóża Pałacyku- Kasyna.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Państwu za dotychczasową współpracę. Nadal czekam na Państwa listy, maile i wpisy na forum internetowym.

W imieniu zespołu projektantów


Beata Gawryszewska

Sprawdź również

Raport z realizacji Strategii Rozwoju Miasta w roku 2009

Tekst raportu z monitoringu realizacji Strategii w roku 2009 (format .pdf 307 KB)

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content