Ważne:

Jan Jarco

jan_jarco_mini
fot. Mieczysław Klajnowski

Odznaczony tytułem Honorowego Obywatela Miasta ze wzgledu na zasługi na rzecz społeczności podkowiańskiej, a w szczególności za działania na rzecz pojednania polsko-ukraińskiego.

 

Uchwała nr 173/XLIV/2005 z 20 października 2005 roku

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Urodził się na Żywiecczyźnie. W Podkowie Leśnej mieszka od 1971 r. Filolog i dziennikarz, publicysta, poliglota, tłumacz z siedmiu języków obcych. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych współpracował z Instytutem Wydawniczym PAX. W książkach opisujących podróże Papieża Jana Pawła II do Afryki, Irlandii i Stanów Zjednoczonych, Portugalii, Hiszpanii i Lourdes wydanych przez PAX występuje jako tłumacz homilii papieskich. Od początku pontyfikatu tłumaczył wszystkie przemówienia Jana Pawła II z audiencji generalnych; w latach osiemdziesiątych realizował to poprzez nasłuch Radia Watykańskiego w Podkowie Leśnej. W latach 1980-1982 był dziennikarzem Biura Informacji Prasowej „Solidarność” w Gdańsku. W latach 1990-2001 był współpracownikiem Katolickiej Agencji Informacyjnej. W latach 1992-1994 sprawował funkcję kierownika działu Ośrodka Studiów Wschodnich w Ministerstwie Współpracy z Zagranicą.

 
 

Od 1982 roku współpracował z ks. Leonem Kantorskim w Parafialnym Komitecie Pomocy Bliźniemu. Wielką uroczystością, która została zorganizowana przez Parafialny Komitet Pomocy Bliźniemu i Księdza Leona Kantorskiego była msza pojednania polsko-ukraińskiego odprawiona w Podkowie Leśnej 3  czerwca 1984 roku. Na zaproszenie ks. Leona Kantorskiego mszę odprawili księża działającego w Polsce ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego. Inspiratorami i osobami, które wzięły na siebie ciężar przygotowania wszystkich dokumentów i modlitw na tę mszę świętą byli panowie Bohdan Skaradziński i Jan Jarco.

 

(Tekst na podstawie uzasadnienia do wniosku o nadanie honorowego obywatelstwa Miasta-Ogrodu Podkowa Leśna)

Zmarł 9 grudnia 2012 r.

 

Sprawdź również

Życzenia Świąteczne

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content