Ważne:

Krystyna Michałowska

krystyna_michalowska_mini
fot. z arch. domowego

Odznaczona tytułem Honorowego Obywatela Miasta za kontynuację tradycji obywatelskiej aktywności przekazywanej na rzecz społeczności podkowiańskiej.

 
 

Uroczysta uchwała nr 172/XXXVI/2010 Rady Miasta Podkowy Leśnej z dn. 25 marca 2010 roku

Urodzona 22 kwietnia 1911 roku w Wilnie, córka inżyniera Tadeusza Baniewicza, współzałożyciela Miasta-Ogrodu Podkowa Leśna. Mieszkała w Podkowie od 1930 roku przy ulicy Kwiatowej w willi „Krychów” nazwanej przez ojca od jej imienia. Po Powstaniu Warszawskim w willi znajdował się oddział Szpitala Wolskiego, w którym pracowała jako sanitariuszka.

 

Po wojnie wyszła za mąż za prof. Kazimierza Michałowskiego, światowej sławy archeologa i uczestniczyła w jego działaniach zawodowych i społecznych, w tym w budowie szkoły samorządowej w Podkowie Leśnej. Po udostępnieniu części domu na pracownię dokumentacji Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN, utworzonego przez prof. Michałowskiego, gromadzono tu i opracowywano dokumentację z polskich wykopalisk na Bliskim Wschodzie kierowanych przez profesora. W tym okresie willę „Krychów” odwiedzało wielu wybitnych naukowców z całego świata, a dzięki Krystynie Michałowskiej otrzymywali serdeczną gościnę i wspominali Podkowę Leśną jako miejsce niezwykłe. W latach 1988-1990 aktywnie uczestniczyła w reaktywowaniu działalności Towarzystwa Przyjaciół Miasta-Ogrodu Podkowa Leśna, pełniąc funkcję honorowego prezesa do końca życia. Zmarła 21 sierpnia 2010 roku.

(Tekst pochodzi z uzasadnienia do wniosku w sprawie przyznania godności Honorowego Obywatelska Miasta-Ogrodu Podkowa Leśna złożonego przez Towarzystwo Przyjaciół Miasta-Ogrodu Podkowa Leśna.)

 

„Żyli wśród nas”–  Podkowiański Magazyn Kulturalny nr 2 (64)

 

Sprawdź również

Życzenia Świąteczne

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content