Ważne:

Kazimierz Gierżod

kazimierz_gierzod
fot. Mieczysław Klajnowski
Odznaczony tytułem Honorowego Obywatela Miasta ze względu na zasługi wniesione na rzecz społeczności podkowiańskiej, a w szczególności za działalność popularyzującą twórczość Fryderyka Chopina wśród cudzoziemców.
 

Uroczysta uchwała nr 69/XIV/2008 Rady Miasta Podkowa Leśna z dnia 7 lutego 2008 roku

 

Pianista, pedagog, wychowywał się i mieszkał na początku lat osiemdziesiątych w Podkowie Leśnej. Dziś mieszka w sąsiednich Otrębusach.

 
 

W 1962 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 1964 roku na Festiwalu Młodych Muzyków w Gdańsku otrzymał I nagrodę. Od momentu ukończenia studiów stale koncertuje na terenie Polski i za granicą. Występował w wielu krajach Europy, w Australii, Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, w Ameryce Południowej, w Kanadzie, w Chinach, Kuwejcie i na Cyprze. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i telewizji oraz rozgłośni zagranicznych, a także wytwórni płytowych w Polsce i w Niemczech. W programach koncertowych często wykonuje muzykę polską.

 
 

Równolegle prowadzi bogatą działalność pedagogiczną w macierzystej uczelni. Wykształcił wielu pianistów polskich i zagranicznych. Jest zapraszany do jury międzynarodowych konkursów pianistycznych. W latach 1975-1987 był dziekanem Wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów, a następnie dwukrotnie (1987, 1993) został wybrany rektorem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Od 1976 roku organizuje w tej uczelni kursy dla pianistów japońskich. Jest członkiem zarządów wielu fundacji i stowarzyszeń muzycznych. W 2002 roku został wybrany prezesem Towarzystwa im. F. Chopina. Przyczynił się do zjednoczenia ruchu chopinowskiego w Polsce.

 
 

Od lat pięćdziesiątych prowadził chór parafialny w Podkowie Leśnej. Nie zaprzestał tej działalności nawet w latach osiemdziesiątych, będąc już rektorem Akademii Muzycznej. W latach dziewięćdziesiątych znaczna cześć chóru razem ze swoim dyrygentem przeniosła się do parafii w Otrębusach.

Zmarł 1 kwietnia 2018 r.

Sprawdź również

Życzenia Świąteczne

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content