Ważne:
Strona Główna / Miasto-Ogród / Zasłużony dla Podkowy / Zasłużony dla Podkowy – Michał Bogusławski

Zasłużony dla Podkowy – Michał Bogusławski

Michał Bogusławski

fot. J. Tomaszewski

Rozpatrując wniosek dotyczący Pana Profesora Michała Bogusławskiego, zgłoszony przez Stowarzyszenie Związek Podkowian, kapituła uwzględniła jego ogromny wkład w budowanie i utrwalanie tożsamości Podkowy Leśnej jako naszej Małej Ojczyzny. Profesor Michał Bogusławski z całym zaangażowaniem używa swojego warsztatu najwyższej próby, zarówno artystycznego jak i technicznego, do utrwalenia na taśmach filmowych życia Podkowy Leśnej. Połączył w tym dwie kluczowe dla siebie postawy – dokumentalisty i obywatela.

Pierwszy dokument filmowy jego autorstwa związany z Podkową Leśną powstał w 1998 r. w ramach cyklu „Małe Ojczyzny” w II programie TVP. Kolejne filmy poświęcone Podkowie Leśnej, emitowane w III programie TVP to „Dyskretny urok ogrodów” z 2005 r. i „Próba opisu” z 2006 r., które powstały z inicjatywy i przy dużym zaangażowaniu prof. Bogusławskiego.

Profesor Michał Bogusławski jest nie tylko członkiem Rady Programowej Uniwersytetu Otwartego Pokolenia w Podkowie Leśnej, ale na co dzień wspiera podkowiańską społeczność uniwersytecką swoją wiedzą, otwartością i entuzjazmem. W latach 2007-2010 prowadził cykl otwartych edukacyjnych spotkań z filmem dokumentalnym. Na szczególne uznanie zasługuje jego praca w ramach warsztatów filmowych. W 2008 r. z inicjatywy Profesora Michała Bogusławskiego powstał Zespół Podkowiańskiej Wideokroniki. Dzięki jego pracy posiadamy niezwykle bogatą i niespotykaną gdzie indziej dokumentację filmową poświęconą miastu i jego mieszkańcom. Filmy te odgrywają ważną integrującą rolę w społeczności lokalnej, szczególnie dla nowych mieszkańców Podkowy, są niezwykłym dokumentem czasu i miejsca, bezcennym wkładem w budowę tożsamości naszej Małej Ojczyzny.

Z uzasadnienia przyznania honorowych odznak „Zasłużony dla Podkowy Leśnej”

Sprawdź również

Zasłużony dla Podkowy – Marta Pajączkowska

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content