Ważne:

Jarosław Iwaszkiewicz

Jarosław Iwaszkiewicz – pseudonim „Eleuter”. Urodzony w 1894r. na Ukrainie, w Kalniku pod Kijowem, zmarł w 1980r. w Warszawie. Poeta, prozaik, dramatopisarz, tłumacz i eseista. Urodzony w środowisku kresowej inteligencji szlacheckiej, pielęgnującej tradycje kulturalne i patriotyczne. Studiował prawo, a jednocześnie był słuchaczem konserwatorium muzycznego. Zadebiutował w roku 1915 wierszem „Lilith”, opublikowanym w piśmie „Pióro”.

W roku 1918 przybył do Warszawy, gdzie związał się z grupą młodych poetów skupionych wokół pisma „Pro arte et studio” i kabaretu artystycznego „Pikador”. W latach późniejszych stał się członkiem grupy poetyckiej „Skamander”.

Zawodowo pracował w redakcji „Kuriera Polskiego”, był sekretarzem marszałka Sejmu M. Rataja oraz pracował w polskich placówkach dyplomatycznych w Kopenhadze i Brukseli. Wiele podróżował.

W roku 1928 wraz z żoną Anną zamieszkał w willi Stawisko w Podkowie Leśnej, które stało się znanym miejscem spotkań zaprzyjaźnionych z Iwaszkiewiczami artystów i pisarzy.

Po wojnie Jarosław Iwaszkiewicz brał czynny udziałw organizacji życia literackiego. Redahgował czasopisma takie jak „Życie Literackie”, „Nowiny Literackie” czy „Twórczość”.

Sprawdź również

Stanisław Lilpop

Nazywany „Ojcem Podkowy Leśnej”. Urodził się w 1863 r., był synem znanego warszawskiego przemysłowca i …

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content