Ważne:
Strona Główna / Miasto-Ogród / Miasto Ogród - Aktualności / Teresa Markowska z d. Iwaszkiewicz

Teresa Markowska z d. Iwaszkiewicz

teresa_markowska_mini
fot. z arch. domowego

Odznaczona tytułem Honorowego Obywatela Miasta-Ogrodu Podkowa Leśna za kontynuację tradycji obywatelskiej aktywności przekazywanej na rzecz społeczności podkowiańskiej.

 

Uroczysta uchwała nr 171/XXXVII/2010 Rady Miasta Podkowy Leśnej z dn. 25 marca 2010 roku

 

Urodzona 19 maja 1928 roku, córka Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, wnuczka Stanisława Lilpopa. W czasie wojny i okupacji uczestniczyła w życiu Stawiska i Podkowy Leśnej. W końcu lat czterdziestych wyszła za mąż za Eugeniusza Markowskiego, malarza i dyplomatę, z którym wyjechała na placówkę dyplomatyczną do Kanady, gdzie urodziła się ich córka Magda. Po powrocie z zagranicy mieszkała w Warszawie. Pracowała w redakcjach pism kobiecych, a następnie jako redaktor w wydawnictwie „Sport i Turystyka”. Utrzymywała kontakt z Podkową Leśną, odwiedzając rodziców, siostrę i licznych znajomych. Po śmierci rodziców uczestniczyła w tworzeniu Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów.

(Tekst pochodzi z uzasadnienia do wniosku w sprawie przyznania godności Honorowego Obywatelska Miasta-Ogrodu Podkowa Leśna złożonego przez Towarzystwo Przyjaciół Miasta-Ogrodu Podkowa Leśna.)

Zmarła 27 czerwca 2012 r.

Sprawdź również

Życzenia Świąteczne

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content