Ważne:

Maria Iwaszkiewicz Wojdowska

 

 

 

 

 

maria_iwaszkiewicz_wojdowska
fot. Mieczysław Klajnowski

 

Odznaczona tytułem Honorowego Obywatela Miasta za kontynuację tradycji obywatelskiej aktywności przekazywanej na rzecz społeczności podkowiańskiej.

Uroczysta uchwała nr 170/XXXVII/2010 Rady Miasta Podkowy Leśnej z 25 marca 2010 roku.

Urodzona 22 lutego 1924 roku w Warszawie, córka Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, wnuczka Stanisława Lilpopa. W Podkowie Leśnej spędzała z rodzicami wakacje, a od 1928 roku mieszkała w Stawisku. Maturę uzyskała w 1942 roku na tajnych kompletach w Warszawie. Uczestniczyła w działaniach konspiracyjnych – była jednym z współredaktorów młodzieżowego pisma konspiracyjnego „Podkowa News”, współautorką okupacyjnej „Szopki Podkowińskiej”, uczestniczyła w tzw. olimpiadzie w Zarybiu. W sierpniu 1944 roku wyszła za mąż za Stanisława Włodka, z którym ma dwoje dzieci – Macieja i Annę. Jeszcze dwukrotnie wyszła za mąż. Z drugim mężem Janem Wołosiukiem ma syna Jana. Trzecim mężem jest pisarz Bogdan Wojdowski.

Po śmierci rodziców, realizując wolę Jarosława Iwaszkiewicza, podjęła działania na rzecz utworzenia Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku i została jego honorowym kustoszem. Jej zasługi dla powstania muzeum są nie do przecenienia: przez wiele lat przyjeżdżała do Stawiska, radząc, pomagając i współtworząc muzeum o wyjątkowej atmosferze domu rodzinnego, co stanowi o jego unikalności i atrakcyjności dla zwiedzających.

Była autorką interesujących i niezwykle ważnych dla historii Podkowy Leśnej felietonów i artykułów, które w latach 80. i 90. ukazywały się w prasie, a następnie w formie książkowej „Luźne wspomnienia” (wyd. TPMOPL) oraz „Z pamięci” (wyd. Czytelnik).

Zmarła 23 marca 2019 r. w wieku 95 lat.

(Tekst pochodzi z uzasadnienia do wniosku w sprawie przyznania godności Honorowego Obywatelska Miasta-Ogrodu Podkowa Leśna złożonego przez Towarzystwo Przyjaciół Miasta-Ogrodu Podkowa Leśna.)

Sprawdź również

Życzenia Świąteczne

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content