Ważne:
Strona Główna / Miasto-Ogród / Miasto Ogród - Aktualności / Obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 2014 r. Podkowa Leśna uroczyście obchodziła 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości rozpoczęto o Godzinie „W” na cmentarzu miejskim modlitwą, złożeniem wieńców oraz zapaleniem „Światła Pamięci” na grobach poległych w czasie Powstania Warszawskiego. Następnie zebrani udali się do Centrum Kultury przy
ul. Świerkowej, gdzie odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta.

Przewodnicząca Rady, Alina Stencka, w przemówieniu rozpoczynającym sesję oddała hołd wszystkim uczestnikom Powstania Warszawskiego walczącym o wolność i niepodległość naszego kraju. Zachęciła także do obejrzenia prac na temat Powstania Warszawskiego przygotowanych przez młodzież z Zespołu Szkół w Podkowie Leśnej. Sławomir Sowiński, nauczyciel historii z podkowiańskiej szkoły samorządowej, nakreślił tło historyczne wspominanych wydarzeń.

Wyświetlono film „Miasto ruin 44″ oddający obraz zniszczonej po powstaniu Warszawy, który zachęcił mieszkańców Podkowy do podzielenia się wspomnieniami z tego tragicznego okresu. Głos zabrali m.in. Oskar Koszutski – kustosz Obywatelskiego Archiwum Podkowy Leśnej, profesor Andrzej Tyszka, Grażyna Zabłocka – polonistka szkoły samorządowej
i radny Zbigniew Bojanowicz, którzy w poruszających relacjach przedstawili losy swoich rodzin i życie w Podkowie Leśnej w czasie, gdy w Warszawie trwały walki powstańcze. Podkreślono rolę kolejki EKD, zlokalizowanych w Podkowie oddziałów szpitalnych, Rady Gospodarczo-Obronnej, a przede wszystkim lokalnej ludności, która z ofiarnością
i poświęceniem potrafiła się zjednoczyć i nieść pomoc potrzebującym. Sławomir Sowiński zaznaczył: „Dzięki wspomnieniom osób, które jeszcze z nami są, przeżyły powstanie, możemy starać się zrozumieć nie tylko, czym jest wojna, ale także czym jest wolność”. Nagranie z sesji, zawierające wypowiedzi wszystkich gości, dostępne jest w Biurze Rady Miasta.

Uczniowie szkoły samorządowej przekazali uczestnikom sesji „Program poetycki”, w którym pani Zabłocka umieściła cytaty z poezji m.in. Tadeusza Gajcy, Kazimierza Wierzyńskiego, Zbigniewa Herberta czy Zbigniewa Jerzyny – „poety, który ukochał Podkowę Leśną, często do niej przyjeżdżał, wielokrotnie towarzyszył uroczystościom ku czci powstańców w naszej szkole”.

Klimat wspominanych wydarzeń został utrwalony dzięki występowi grupy wokalnej, która zachęciła wszystkich gości do wspólnego odśpiewania piosenek powstańczych i pieśni patriotycznych. Grupę, dzięki wsparciu Pani Burmistrz i zaangażowaniu pracowników urzędu, przygotowała i poprowadziła Przewodnicząca Rady Miasta.

Uczestnicy Sesji otrzymali książkę „Podkowa Leśna 1939-1948″ wydaną przez Towarzystwo Przyjaciół Miasta-Ogrodu Podkowa Leśna oraz mapkę turystyczną szlakiem wojny i okupacji po Podkowie Leśnej. Uroczystości zakończyła prezentacja filmowa spektaklu Mirona Białoszewskiego „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”.

 

Zapraszamy na fotorelację z wydarzenia.

Zachęcamy do lektury wydawnictw poświęconych tej tematyce, w których znajdziecie Państwo liczne ślady Podkowy Leśnej. Przypominamy także artykuł „Matka i córka o Powstaniu Warszawskim” – wspomnienia rodziny Fortini, które ukazały się we Wiadomościach Podkowiańskich nr 39. Czytaj artykuł strona 1 i strona 2.

 

 

Sprawdź również

Życzenia Świąteczne

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content