Ważne:
Strona Główna / Miasto-Ogród / Miasto Ogród - Aktualności / Nie żyje prof. Michał Bogusławski

Nie żyje prof. Michał Bogusławski

Bogusławski cbW wieku 84 lat odszedł od nas prof. Michał Bogusławski. Reżyser, dokumentalista, dziennikarz, pedagog, twórca Podkowiańskiej Wideokroniki i przede wszystkim wspaniały człowiek. Przez wiele lat był także wpółpracownikiem CKiIO. Będzie nam go bardzo brakowało.

Profesor Michał Anioł Bogusławski, urodzony 1 grudnia 1931 roku. Absolwent Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Pracował w TVP od 1953 do 2000 roku (reżyser, dziennikarz, kierownik Działu Realizacji TVP, zastępca głównego reżysera TVP, zastępca naczelnego redaktora Publicystyki Kulturalnej, zastępca naczelnego redaktora Teatru Telewizji, Dyrektor Ośrodka Szkolenia i Doskonalenia Kadr TVP i redaktor naczelny Studia im. Andrzeja Munka).

Autor kilkudziesięciu telewizyjnych programów artystycznych, filmów dokumentalnych i kilkuset programów publicystycznych. Laureat kilkunastu nagród, m.in. na międzynarodowym festiwalu w Monte Carlo za film muzyczny „Psalmus”, nagrody „Wielki Aplauz” za całokształt twórczości w dziedzinie filmu dokumentalnego, nagrody Rady Programowej TVP dla programu najlepiej realizującego misję telewizji publicznej za cykl filmów dokumentalnych „Małe ojczyzny” i dla tego cyklu nagroda Ministra Kultury. Animator kultury, pedagog. Współzałożyciel kilku szkół filmowych.
W latach 1993-2000 Fundacja Kultury zorganizowała konkurs „Małe Ojczyzny – tradycja dla przyszłości”. Wiele prac zgłoszonych na ten  konkurs stało się podstawą scenariuszy filmów dokumentalnych realizowanych przez TVP2. Równolegle od 1997 r. powstawał cykl programów publicystyczno- reporterskich „Nasze Miejsce”. Obydwa programy wspierały ideę budowania społeczeństwa obywatelskiego w trudnym okresie transformacji, były próbą nowego, twórczego spojrzenia na lokalne ruchy społeczne i kulturalne, na kształtowanie lepszej rzeczywistości.

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Cywilizacji i Twórczości Audio – Wizualnej w Łodzi prof. Michał Bogusławski otrzymał Honorową Nagrodę im. Krzysztofa Kolumba  przyznawaną za ocalenie i zachowanie na nośnikach audiowizualnych obrazów i dźwięków świata, który już dzisiaj nie istnieje, za ciekawość odkrywcy i wytrwałość w poszukiwaniu tematów, docieraniu do najdalszych zakątków naszej planety oraz za wzór, jaki swoim życiem i twórczością stworzył dla następnych pokoleń twórców i podróżników. Nagroda została wręczona w Podkowie Leśnej podczas Otwartego Ogrodu Filmowego Europejskich Dni Dziedzictwa „Od Małej Ojczyzny do Europy Ojczyzn” 14 września 2008 r.  W 2012 r. w Podkowie Leśnej  otrzymał odznaczenie: Zasłużony dla Podkowy Leśnej.

Po wycofaniu się z pracy zawodowej,  zainicjował i poprowadził w Podkowie w latach 2007-2012, we współpracy ze stowarzyszeniem Związek Podkowian i CKiIO, Podkowiańską Wideokronikę – zespół filmowców amatorów, który zgromadził kilkunastu wolontariuszy, dokumentujących wraz z profesorem wydarzenia kulturalno społeczne w Podkowie. 69 filmów będących efektem tej pasji dokumentalisty udostępnione zostało przez twórców Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Błońskiej.

15 stycznia 2015 r. Prof. Michał Anioł Bogusławski został udekorowany złotą odznaką Gloria Artis.

Tekst: Beata T. Tarłowska

W CKiIO trwa właśnie przegląd filmów z Podkowiańskiej Wideokroniki.  W najbliższą niedzielę 13 marca o godz. 17.00 na specjalnym pokazie w Pałacyku Kasyno będzie można zobaczyć film „Michał i Jego Mała Ojczyzna” poświęcony postaci zmarłego Profesora.

źródło: ckiopodkowa.pl

Sprawdź również

Życzenia Świąteczne

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content