W Podkowie Leśnej dbamy o edukację. Kilka lat temu rozbudowaliśmy szkołę, teraz czas na budowę nowego przedszkola. W słoneczny czwartek 22 października odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod nowy budynek Miejskiego Przedszkola im. Krasnala Hałabały.
Do specjalnie przygotowanej tuby, która została zamurowana w fundamentach, włożono Akt Wmurowania Kamienia Węgielnego, list od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, prace plastyczne „Moje wymarzone przedszkole” przygotowane przez wszystkie grupy przedszkolne, usb ze zdjęciami starego budynku przedszkola, zdjęciami z rozbiórki i zdjęciami z dotychczasowych etapów budowy, sierpniowy numer Biuletynu Miasta Podkowa Leśna oraz dzisiejszy dziennik.
Przypomnijmy, że w 2018 roku Miasto zleciło opracowanie projektu budowy nowego przedszkola, który – wykonany przez firmę Bjerg Arkitektur – zdobył wyróżnienie w konkursie PLGBC Green Building Awards 2019 w kategorii Najlepszy projekt ekologiczny. W tym roku rozpoczęła się budowa. Realizacja tej jednej z kluczowych inwestycji miasta jest możliwa dzięki pożyczce w wysokości 10.000.000 zł, którą Miasto pozyskało ze środków Funduszu Powierniczego Województwa Mazowieckiego z Mazowieckim Regionalnym Funduszem Pożyczkowym Sp. z o.o.
Przedszkole budowane jest w wysokim standardzie energetycznym, zaprojektowane z faktyczną dbałością o wysoką jakość i funkcjonalność obiektu, o powierzchni użytkowej 1488 m². Przewidywane koszty funkcjonowania nowego przedszkola będą o 60% niższe niż obecnego. Koszt budowy przedszkola wyniesie 11.898.612 zł.
Przedszkole będzie miało 7 sal, w tym dwie podzielone specjalną, składaną ścianą tak, aby w razie potrzeby szybko zaaranżować większą przestrzeń mogąca pomieścić całą społeczność maluchów z rodzicami. Pomyślano także o dzieciach młodszych, dlatego jeden z oddziałów przystosowany będzie na potrzeby dzieci w wieku młodszym.
Obecnie w Podkowie Leśnej mieszka ponad 130 dzieci w wieku przedszkolnym. Wiele podkowiańskich maluchów chodziło do innych placówek z różnych względów, także z uwagi na stan starego budynku przedszkola publicznego. Dopłacamy do tych placówek. Każda prognoza demograficzna pokazuje utrzymanie się tej liczby dzieci, a dla miasta jest jak najbardziej korzystne pozyskiwanie nowych mieszkańców. Placówki edukacyjne, w tym przedszkole są magnesem i wyznacznikiem chęci sprowadzenia i rozliczania się w danym miejscu.
Prace rozbiórkowe rozpoczęły się w pierwszych dniach lipca br., budynek powinien stanąć jeszcze w listopadzie. Odbiory i formalne zakończenie budowy powinny zakończyć się do 30 czerwca 2021 r. Niewykluczone jednak, że cały proces budowy zakończy się do 30 marca 2021 r.